Jak jeść jabłka, by jak najwięcej z nich skorzystać?

apple

Wykorzystanie tych darów natury dla ciała nie jest wątpliwe. Ale jak jabłka jeść właściwie – obrać czy zostawić? Chcesz zostawić więcej miazgi, czy chcesz ją rozdrobnić aż do serca? Chcesz zjeść czerwone czy zielone jabłko? Piec te owoce czy wyciskać z nich sok? Zobaczmy, co radzą nam dietetycy, którzy wiedzą, jak jeść jabłka z maksymalną korzyścią.

jak jeść jabłka.
Jak prawidłowo jeść jabłka – z obraniem lub bez?

Odpowiedź na pytanie, czy jabłka mają być obrane, zależy bezpośrednio od ich pochodzenia i jakości.
Jabłka są „osobliwe”
Jeśli jesteście Państwo pewni, że owoc nie został poddany żadnym zabiegom chemicznym, to znaczy, że wyrósł na własnych lub sąsiednich działkach, należy pozostawić skórę. Skórka jabłkowa jest przydatna, jest centrum witamin i antyoksydantów, tutaj są one zawarte w największej ilości. W szczególności mówimy o kwercetynie, która ma właściwości przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Skóra jabłka jest również przydatna ze względu na obecność dużej ilości triterpenoidów. Za tą złożoną nazwą kryje się substancja, która zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby, jelita i piersi.

Jabłka ze sklepu.
Chociaż większość z nas zdaje sobie sprawę, że najlepiej jest udać się na targ lub do sprawdzonego sprzedawcy świeżych owoców i warzyw, wszyscy musimy kupić jabłka w sklepie, jakby z obrazka. Genialne i piękne owoce są nadal popularne, ponieważ przeciętny konsument w procesie zakupu, kierując się przede wszystkim wzrokiem. Naprawdę pięknie wyglądają na talerzu, ale według ekspertów nie powinny być obecne w codziennej diecie. Niestety, pojawienie się błyszczących jabłek jest iluzoryczną gwarancją, że są one zdrowym produktem, który dostarczy naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. W rzeczywistości są one dalekie od owoców prosto z drzewa pełnego witamin, minerałów i cennych antyoksydantów.

Od dawna wiadomo, że niektórzy producenci żywności stosują pewne techniki, aby uatrakcyjnić swoje produkty. Owoce nie są wyjątkiem. Skąd się bierze ładny połysk na sklepach z jabłkami?

Aby nieco poprawić ich wygląd, stosuje się specjalne produkty nadające skórze połysk. Najczęściej używa się szelaku, czyli naturalnej żywicy, która jest pozyskiwana z odpadów po owadach. Dzięki tej żywicy skóra staje się lśniąca i odporna na wstrząsy. Wosk chroni również przed zepsuciem, co wydłuża okres trwałości takich owoców.

Innym sposobem na poprawę wyglądu jabłek jest zastosowanie wosku carnauba, który otrzymywany jest z liści palm rosnących w Brazylii. Oba rodzaje wosków stosowane są nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również w woskach podłogowych czy samochodowych.

Naturalna skórka jabłka to nie jedyny problem z pięknie wyglądającymi owocami. Ogrodnictwo w szerokim zakresie korzysta z wielu nowoczesnych narzędzi, w szczególności z pestycydów, które są przeznaczone do ochrony upraw przed szkodnikami. Są to silne substancje chemiczne, które faktycznie zwalczają szkodniki, ale jednocześnie mają wpływ na jakość upraw, które chronią. Pestycydy zanieczyszczają glebę, powietrze i wodę oraz gromadzą się w produktach spożywczych. Regularne spożywanie dużych ilości owoców i warzyw, które miały kontakt z pestycydami, może powodować nieprzyjemne choroby, a nawet choroby. Należą do nich zatrucia pokarmowe, zaburzenia hormonalne, a nawet rak. Należy zauważyć, że negatywne skutki stosowania pestycydów nie są odczuwalne natychmiast: dopiero po pewnym czasie regularnego stosowania mogą pojawić się wyżej wymienione problemy.
Tak więc, jeśli jabłka ze sklepu są zbyt piękne, jasne, duże, jeśli nie ma uszkodzeń, a skórka jest błyszcząca, to powinny być nie tylko dokładnie umyte, ale także oczyszczone bez żalu. Ponadto przydatne będą również dodatkowe środki bezpieczeństwa w postaci mycia noża pod strumieniem wody podczas czyszczenia.
Czy zjadasz jabłko całkowicie i zgryzasz jego kości?
Nie ma potrzeby przeżuwania aż do rdzenia: szkodliwe substancje mogą się skoncentrować w rdzeniu, jak również w skórce, a w środku mogą być obecne pestycydy i azotany, jeśli takie występują. Nie martw się o brakujące antyoksydanty czy witaminy, bo jest ich niewiele. Czy można jeść kości jabłkowe? Jeśli przypadkowo lub celowo zjesz kości jabłkowe, powinieneś wiedzieć, że w twoim żołądku znajduje się substancja, która rozpada się na kwas cyjanowodorowy, co stanowi poważne zagrożenie. Oczywiście ilość ta jest znikoma, ale lekarze nie zalecają połykania więcej niż 5-6 kamieni jabłkowych dziennie.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author