Jak energetyki wpływają na organizm

Do tej pory nie ustają spory o korzyściach i zagrożeniach związanych z tym niezwykłym napojem. Oliwy do ognia dolewają znani sportowcy, którzy reklamują ten rodzaj produktów, tworząc iluzję o korzyściach energetyków. Mimo, że profesjonalny sport już od dawna nie jest synonimem słowa „zdrowie”, ludzie nadal wierzyć, że marka, zalecany jest wybitnym sportowcem, nie jest w stanie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Oferujemy państwu dowiedzieć się, czym jest niebezpieczny napój energetyczny i czy można go zastąpić naturalnym i pożytecznym odpowiednikiem.

Historia napojów energetycznych

Jak i wszystkie „dobre”, bezalkoholowe, napoje przyszły do nas z zachodu. W 1987 roku postanowiliśmy pomóc ludziom przezwyciężyć uczucie zmęczenia, dać radość i energia, którą człowiek już nie mógł się od filiżanki kawy. W tym celu została opracowana formuła „smart drinks”, lub inaczej inteligentnych napojów. Towar wyszedł na rynek i otrzymał ogromne wsparcie wśród różnych artystów i aktorów: w internecie łatwo znaleźć zdjęcia, na którym gwiazdy hollywood utrwalono z puszką pobudzającym napojem. Stało się to przypadkowo. Na zachodzie, zwłaszcza w USA, ludzie ufają opinii ulubionych artystów, wiele osób kupuje towar tylko dlatego, że widzieli go u swojego idola. Oczywiście, że reklama jest motorem handlu, ale nikt z gwiazd i producentów nie myślą o tym, do czego prowadzi „inteligentny napój”. Właśnie pojawiły się pierwsze napoje energetyczne.

energetyki, szkody energetyków

Oferujemy wziąć pod uwagę skład napojów energetycznych, aby lepiej zrozumieć, jaki wpływ mają na nasz organizm.

W jego skład dowolny napój energetyczny zawiera, przede wszystkim, kofeina i tauryna— to dwa filary, które zapewniają radość. Wraz z tym napoje zawierają witaminy z grupy b i c, a także węglowodany, które głównie stanowią cukier. Mimo że taki wybuchowy skład, w bankach energetyków nie piszą o szerokim liście tych, którym taki produkt jest przeciwwskazany, ograniczając go do dwóch kategorii ludzi — kobiet w ciąży i małoletnich dzieci. Oferujemy wziąć pod uwagę skład szczegółowo i zdać sobie sprawę, że działanie napoju energetycznego na organizm człowieka jest bardzo zgubne.

Szkody napojów energetycznych dla organizmu człowieka

Oferujemy państwu dowiedzieć się, szkodliwe czy napoje energetyczne, i jaki wpływ mają na zdrowie człowieka.

Więc producenci energetyków dodają w skład swoich napojów cały zestaw substancji, use których bardzo wątpliwe:

  • Kofeina. Powszechnie wiadomo, że kofeina prowadzi do problemów ze snem, wyczerpuje układ nerwowy człowieka, przyczynia się do zaburzeń rytmu serca, a w przypadku nadmiernego zażywania nawet prowadzi do nudności.
  • Tauryna. Druga część „brudzie”. To przyczynia się do zwiększenia kwasowości organizmu, a więc śmiertelnie niebezpieczny dla każdego, kto ma problemy z żołądkiem.
  • Witaminy. Wydawałoby się, use tu jest oczywista, ale jest jeszcze jedna pułapka, tak samo, jak i reklamy. W tonizujących napojów, z reguły są sztucznie syntetyzowane witaminy, są powoli trawione przez organizm i nie ponoszą żadnych korzyści.
  • Węglowodany. Jak wspomniano wcześniej, stanowią cukier. Na jeden bank przypada 50 g cukru, wysokie spożycie którego prowadzi nie tylko do otyłości, ale i przyczynia się do niszczenia szkliwa zębów, a także negatywnie wpływa na pracę serca.

Producenci twierdzą, że w napojach kofeina zawarta w czystej postaci, nie jest związana z innymi substancjami i lepiej przyswajalne przez organizm. Jednak taka informacja nie ma uzasadnienia naukowego, tak samo jak i to oświadczenie, że napój zwiększa wydajność człowieka, stymulując organizm w ciągu co najmniej 3 godzin.

Ale naukowcy udowodnili, że w jednym banku zawiera kofeiny i cukru w wysokości jednej dobowej normy, że wchodząca w skład glukoza pobiera z organizmu energię, odprowadzanie układ nerwowy.

Korzyści energetyków: mit czy prawda?

Czy spożywanie napojów energetycznych przynieść korzyści dla naszego organizmu? Wielu lekarzy twierdzi, że kofeina jest jedynym składnikiem napojów energetycznych, stosowanie którego trzeba kontrolować. Najważniejszy przekaz współczesnych lekarzy polega na tym, że można pić napoje energetyczne, ograniczając zużycie jedną puszką. To nie przyniesie korzyści dla organizmu, ale i nie wyrządzi mu krzywdy. W zdecydowanej większości przypadków osoba otrzyma chwilowe zwiększenie wydolności kosztem wyczerpywania zasobów organizmu, zwykle uciekają się do takiego kierowcy ciężarówek podczas wykonywania nocnych lotów. Lubią wypić parę puszek i miłośnicy gier komputerowych. Jednak wszystkie one zazwyczaj przekraczają dopuszczalne minimum, zapewniając niszczący wpływ na swój organizm. Jest oczywiste, że korzyści energetyków nie więcej niż mit, trudno тиражируемый producentów.

Wpływ napojów energetyzujących na organizm człowieka

Jednak istnieje wiele zgonów, w tym nieletnich nastolatków, których przyczyną było spożycie energetyków. Tak więc, na przykład, w 2017 roku w USA Davis Крип zmarł w wieku 16 lat, korzystały najpierw kawa, a potem tonik. Według orzeczenia lekarzy, między nabyciem energetyka i kawy nie minęły dwie godziny i organizm po prostu nie poradził sobie z takim obciążeniem. W 2010 roku w USA odnotowano około 5000 zatrucia pokarmowe, powodowanymi przez energetyków. W rezultacie w USA prawo federalne całkowicie zakazał sprzedaży w kraju napojów, w których jednocześnie występują kofeina i alkohol.

Na przykład w Norwegii ich sprzedaż jest dozwolona tylko w aptekach, w Szwecji zabronione osobom w wieku poniżej 15 lat. Całkowity zakaz napojów energetycznych, przede wszystkim „Red Bulla”, w 2003 roku został wprowadzony we Francji. Ale po pięciu latach sporów kraj został zmuszony do rezygnacji z ich zakazu. W Europie toniki znajdują się w wolnej sprzedaży, są zabronione tylko do realizacji dla nieletnich.

, niestety, bezalkoholowe, napoje energetyczne są swobodnie dostępne, można je kupić może każdy człowiek, który osiągnął pełnoletność. Pytanie spożywania takich napojów jest przez kupującego. Oczywiście, że producentem nie ma sensu wymieniać listę przeciwwskazań, inaczej produkt po prostu nikt nie kupi. Należy jednak pamiętać, że korzyści z takich napojów nie. Ale jest okazja, aby stać się bardziej нервозным i rozdrażnione, mieć problemy z sercem i bezsenność. A senność i niepokój stają się twoimi towarzyszami.

Kofeina w napojach energetycznych

Jak już wspomniano wcześniej, głównym składnikiem energetyków jest przede wszystkim kofeina. Zazwyczaj na jedną puszkę napoju energetycznego przypada 30 g kofeiny, która jest porównywalna z dwoma filiżankami kawy. Ten składnik napoju energetycznego zawiera adenozynę, element, przytłaczający komunikacja z centralnym systemem nerwowym, właśnie to powoduje, że człowiek przestaje odczuwać zmęczenie. Wraz z tym kofeina wyrzuca do krwi człowieka dawkę adrenaliny, dzięki czemu uzyskuje się wsparcie aktywności umysłowej i fizycznej aktywności. Ponadto, kofeina jest пуриновым alkaloid, który wywołuje w organizmie zależność i konieczność ciągłego zużycia. Właśnie ze względu na wysoką dawkę kofeiny człowiek wpada w uzależnienie od napojów energetycznych.

Kofeina jest przeciwwskazany u osób z chorobami serca, ponieważ wchodzące w jego skład elementy zwiększają ciśnienie krwi. Mało kto wie, ale ziarna kawy po pieczeniu produkują акриламиды, to nie tylko substancja niebezpieczna, a substancja rakotwórcza, zdaniem niektórych naukowców, wywołujący raka. Wysokie dawki kofeiny, wyłaniają się nadnerczy, a wraz z tym prowadzić do niepokoju i rozdrażnienia. A najważniejsze jest to, że działanie moczopędne od kofeina przyczynia się do utraty witamin W i Z, właśnie tych, które wchodzą w skład energetyka.

Innymi słowy, kupując puszkę energetyka, kupujemy bardzo szkodliwą mieszankę kofeiny z porcją tauryny.

Energetyki dzieci?

W chwili obecnej na terenie Federacji Rosyjskiej, jak i w wielu innych krajach, spożywanie napojów energetycznych zakazane dla nieletnich. Takie podejście nie jest przypadkowa, gdyż na dzieci stonowana woda ma znacznie większy wpływ. Nadmiar kofeiny u dzieci pojawia się wcześniej, co w konsekwencji prowadzi do opóźnianie odruchów i apatii. Kofeina wypłukuje wapń z organizmu, co prowadzi do tego, że kości dziecka stają się bardziej kruche. Poza tym, dzieciom trudniej ograniczyć się do jednej puszką, a to oznacza, że maksymalna dopuszczalna liczba zostanie przekroczona, a więc i szkody dla organizmu. Zależność w okresie dorastania silniejsza i utrzymuje się na długie lata, a co za tym idzie, z każdym dniem dziecko będzie stopniowo zabić swój organizm.

Jak być?

Logiczne pytanie: jak być? Jest oczywiste, że tego, kto stanął na drodze jogi, nie ma dopingu nie jest potrzebny. Jednakże, jeśli poziom praktyka jeszcze nie tak wysoki, i nie może znaleźć energię w sobie, jest dobry ajurwedyjskiej receptury. W szklance ciepłej wody wymieszać łyżeczkę kurkumy i dodać łyżeczkę soku z cytryny. Otrzymany napój rano wypić małymi łykami. Orzeźwiający i użyteczne napój zastąpi nie tylko energetyk, ale i kawy.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author