Jak czyścić srebro w domu: 8 sposobów, które z pewnością się sprawdzą

Jak czyścić srebro w domu: 8 sposobów, które z pewnością się sprawdzą

Pasta do zębów, amoniak, ocet, a nawet zwykła soda – te proste składniki pomogą Ci poradzić sobie z ciemnieniem Twojej ulubionej srebrnej biżuterii i sztućców. Oto jak ich używać.

Miłośnicy srebra, w tym biżuterii i sztućców, wiedzą, że z czasem ich ulubiony metal matowieje, czernieje i traci swoją dawną atrakcyjność. Ale nie denerwuj się, możesz nawet usunąć płytkę nazębną w domu. Oto jak czyścić srebro sprawdzonymi metodami.

Dlaczego metal czernieje?

Być może zauważyłeś, że metal ciemnieje niezależnie od tego, czy nosisz go regularnie, na przykład biżuterię, czy po prostu przechowujesz go jako zastawę stołową. Dlaczego to się dzieje?

Głównym powodem jest ekspozycja na siarkowodór. Gaz ten jest stałym składnikiem powietrza. Znajduje się wszędzie: na ulicy, w domu, często wyróżnia się gumą, polimerami, a nawet tekturą. Metal reaguje z siarkowodorem, w wyniku czego na powierzchni tworzy się ciemna powłoka – siarczek srebra. Wilgotność i wysoka temperatura przyspieszają szybkość reakcji.

Innym powodem jest to samo utlenianie, ale tym razem miedzi. Srebrne naczynia pokryte są zielonkawym nalotem. Faktem jest, że do jego produkcji używany jest stop z miedzią. A drugi, podczas interakcji z kwaśnym środowiskiem, tworzy zielonkawy octan.

Istnieje opinia, że ​​wysokiej jakości stopy nie ciemnieją. To nie prawda. Absolutnie wszystkie srebrne przedmioty są utleniane, jeśli nie przechowujesz ich w sterylnej komorze. Test wpływa tylko na szybkość reakcji. Zwykle, jeśli stop jest niskiej jakości lub zawiera zanieczyszczenia, będzie ciemniał szybciej.

Inne popularne przekonanie: zimny metal jest wskaźnikiem zdrowia człowieka, a gdy tylko właściciel zachoruje fizycznie lub duchowo, ciemnieje. To tylko częściowo prawda. Biżuteria srebrna nie ma magicznych właściwości. Ale choroba lub stres powodują zmiany w poziomie hormonów, może wzrosnąć pocenie się, a temperatura ciała może wzrosnąć. Zmienia się również skład wydzielin, zwiększa się ilość soli w pocie i siarkowodorze. A to już bezpośrednio wpływa na szybkość reakcji chemicznej, a płytka nazębna tworzy się znacznie szybciej.

Ponadto na reakcję wpływają inne czynniki: sport, ponieważ wywołują zwiększone pocenie się i temperaturę ciała. Stres, który wpływa również na wydzielanie gruczołów skórnych, aw konsekwencji na zwiększoną produkcję potu. Wysokie temperatury otoczenia (np. W okresie gorącym, w wannie czy saunie) przyspieszają utlenianie.

Chemikalia, w tym chemia gospodarcza, mogą również negatywnie wpływać na biżuterię. Woda morska zawiera prawie cały układ okresowy i oczywiście wpływa na metale. Wzmacnia proces i wilgotność powietrza.

Co robić

Uwaga: lepiej wykonywać wszystkie manipulacje na balkonie. Jeśli nie jest to możliwe, otwórz okna i przykryj pojemnik amoniakiem pokrywką.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zmieszanie amoniaku z wodą w proporcji odpowiednio 1:10. Następnie zanurz produkt w powstałym roztworze na pół godziny lub godzinę, czas zależy od zanieczyszczenia (czasami moczone są przez noc). Użyj rękawiczek, aby do nich dotrzeć. Następnie wytrzyj zwykłą szmatką.

Jeśli nadal jest płytka nazębna, namocz serwetkę w amoniaku i ponownie wytrzyj. Nadtlenek wodoru może wzmocnić działanie amoniaku . Jest dodawany w takiej samej ilości jak amoniak. Niektórzy używają detergentu do mycia naczyń zamiast nadtlenku  . Wybierz materiały, które są dostępne w domu.

2. Folia i soda

Ta metoda nadaje się również do dużych sztućców, takich jak tace, czajniki, filiżanki itp.

To zajmie

 • Rondel na 2-3 litry wody lub żaroodporny pojemnik.
 • Soda – 200 gr.
 • Kawałek folii.
 • Ściereczka.

Co robić

Istnieją dwie metody skutecznego czyszczenia srebra za pomocą folii i sody (zwanej także wodorowęglanem sodu).

 • W pierwszym przypadku zmiętą folię wrzuca się do wrzącej wody. Następnie dodaj szklankę sody i opuść produkty. W niektórych przypadkach na czyszczenie wystarczy kilka sekund, ale można je przytrzymać dłużej – do pięciu minut.
 • Możesz zachowywać się trochę inaczej. Weź pojemnik wolumetryczny, połóż folię na dnie. Zalać wrzącą wodą i dodać wodorowęglan sodu, powinien się rozpuścić. Następnie opuść elementy i odczekaj te same 3-5 minut. Na koniec wytrzyj ubranie szmatką.

Należy pamiętać, że ta metoda nie może być używana przez cały czas. Poważnie uszkadza i deformuje produkty, przez co po kilku czyszczeniach mogą stracić swój wygląd.

Jak być na specjalne okazje

Jak profesjonalnie wyczyścić srebro, aby lśniło, jeśli w produkcie znajdują się wstawki? Czy jest zrobiony przez czernienie? Poinformujemy Cię o tych specjalnych przypadkach.

Kamienie w produktach

Należy od razu zauważyć, że nie każdą biżuterię z kamieniami można czyścić w domu. Na przykład perły i bursztyn są tak wrażliwe, że żadna z metod samoopieki nie jest dla nich odpowiednia. Lepiej jest od razu dać takie rzeczy jubilerowi. Jeśli nie znasz nazwy kamienia, również tutaj nie powinieneś ryzykować.

Kamienie szlachetne takie jak szafir czy szmaragd są trwałe, twarde i gęste. Można je czyścić w dowolny sposób. Kamienie ozdobne, takie jak malachit, są bardzo miękkie i nie można ich czyścić proszkiem do zębów, pastą ani nawet gąbką. Użyj roztworu amoniaku, ale dodaj nieco mniej amoniaku.

Niektóre kamienie, takie jak rubin i topaz, zmieniają kolor pod wpływem temperatury. Dlatego takiej biżuterii nie można czyścić w gorącej wodzie.

Aby zadać sobie pytanie o jak najmniejsze czyszczenie srebra, weź pod uwagę kilka prostych zasad. Dzięki nim Twoje ulubione przedmioty i sprzęty pozostaną lśniące tak długo, jak to możliwe.

 1. Zawsze zdejmuj akcesoria podczas uprawiania sportu, czyszczenia, mycia naczyń, a nawet kąpieli. Pamiętaj, że wysoka wilgotność, pocenie się i ekspozycja na chemikalia przyspieszają utlenianie.
 2. Kosmetyki również mają negatywny wpływ: nie nakładaj kremu do rąk na pierścionek, a perfumy na krzyż piersiowy lub łańcuszek.
 3. Zwróć szczególną uwagę na przechowywanie. Akcesoria należy pozostawić w suchym, ciemnym miejscu, np. W pudełku, najlepiej oddzielnie od siebie. Jeśli to nie zadziała, przynajmniej nie mieszaj ze sobą metali i kamieni.
 4. To samo dotyczy przechowywania sztućców. Powinny być również umieszczone w miękkim etui lub pudełku oddzielnie od leków, kosmetyków, a nawet innych przyborów.
 5. Jeśli pierścień lub łańcuch zamoczą się, należy je jak najszybciej wytrzeć do sucha.
 6. Regularne lekkie czyszczenie pozwala również pozbyć się zastoju płytki nazębnej. Ale dotyczy to tylko urządzeń, a nie akcesoriów osobistych. W celach profilaktycznych raz na miesiąc lub dwa można je przepłukać wodą z mydłem z dodatkiem amoniaku.
 7. Po wypolerowaniu nie zakładaj od razu kolczyków, pierścionków czy łańcuszków. Niech na ich powierzchni utworzy się warstwa ochronna.

Akcesoria posłużą Ci dłużej, jeśli w salonie jubilerskim zamówisz nie tylko sprzątanie, ale także rodowanie. Jest to specjalna powłoka rodowa, zimny metal, który nigdy nie jest łatany. Oznacza to, że opieka nad nim będzie znacznie łatwiejsza.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author