Ile filiżanek herbaty możesz pić dziennie?

Zdjęcie z: dary-prirody.su

Herbata uważana jest za najpopularniejszy napój na świecie. Ten błogosławiony napój działa tonizująco i kojąco jednocześnie. Herbata ma ogólnie korzystny wpływ na cały organizm. Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów herbat.

Najczęściej są czarne i zielone. Wbrew powszechnemu przekonaniu herbata, podobnie jak kawa, zawiera kofeinę. W związku z tym wielu zastanawia się, ile filiżanek herbaty można wypić dziennie bez szkody dla zdrowia.

Ile filiżanek zielonej herbaty możesz pić dziennie?

Zielona herbata jest zdrowsza niż czarna herbata. Dzięki zawartym w niej przeciwutleniaczom zielona herbata pomaga zapobiegać procesom starzenia się organizmu.

Jednak zielona herbata w naszym regionie jest mniej popularna niż czarna. Zielona herbata jest znacznie bardziej skuteczna niż kawa w swoich właściwościach orzeźwiających i tonizujących. Łagodniej wpływa na układ nerwowy i normalizuje ciśnienie krwi. Jednak aby jak najlepiej wykorzystać zieloną herbatę, należy ją odpowiednio zaparzyć.

Podczas warzenia nie powinieneś być gorliwy z mocą zielonego napoju. Zaleca się również spożywać bez cukru.

Nauka od dawna zwraca uwagę na niesamowite właściwości herbaty i nieustannie ją bada. Nauka nie tylko krajowa, ale także zagraniczna przeprowadziła wiele badań dotyczących dopuszczalnego dziennego spożycia tego napoju.

W wyniku tych badań ustalono dzienną wartość zielonej herbaty. Aby osoba dorosła mogła czuć się zdrowo i pełna energii przez cały dzień, wystarczy spożyć nie więcej niż 10 g suchych liści herbaty.

Biorąc pod uwagę, że jedna łyżeczka to około 2 g suchych liści herbaty, to otrzymuje się około 5-6 filiżanek dziennie.

Ile filiżanek czarnej herbaty możesz wypić dziennie

Wielu wydaje się, że herbata rośnie w ten sposób: zielona i czarna. Jest to jednak złudzenie. Cała herbata staje się zielona. W wyniku tzw. Procesu fermentacji zamienia się w czarną herbatę.

W wyniku takiego przetwarzania czarna herbata traci szereg swoich użytecznych właściwości, ale nabiera zupełnie innego smaku i koloru herbaty.

Czarna herbata ma świetne właściwości orzeźwiające, dlatego lekarze nie zalecają jej zbyt mocnego parzenia.

Dzienne spożycie czarnej herbaty znacznie różni się od zielonej herbaty. Pod warunkiem, że na filiżankę spożywa się nie więcej niż jedną łyżeczkę liści herbaty, lekarze zalecają spożywanie od 3 do 4 filiżanek dziennie.

Nie zaleca się picia czarnej herbaty, gdy jest zimno. Może to prowadzić do tworzenia się kamieni nerkowych. Picie dużych ilości czarnej herbaty pomoże wypłukać magnez z organizmu. Wiadomo, że wpływa na stan układu nerwowego.

Przydatne właściwości herbaty

Przy umiarkowanym spożyciu i przestrzeganiu wszystkich zaleceń dotyczących parzenia, herbata ma dosłownie magiczne właściwości:

• poprawia funkcje mózgu i pamięć;

• normalizuje aktywność sercowo-naczyniową;

• zmniejsza ryzyko raka;

• zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi;

• tanina zawarta w herbacie zapobiega bólom gardła;

• filiżanka ciepłej herbaty przyczynia się do ogólnego ochłodzenia organizmu w czasie upałów;

• zawiera cynk wymagany przez kobiety w ciąży.

Pomimo wszystkich korzystnych właściwości herbaty, tego napoju nie należy nadużywać. Zawsze powinieneś słuchać swojego ciała. Jeśli masz jakiekolwiek choroby, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który indywidualnie zaleci optymalne spożycie herbaty.

Anna Kowalczyk
Edytor serwisu
Rate author