Gatsania roczna – rośnie z nasion Odmiany, pielęgnacja Kiedy sadzić sadzonki

Gatsania - opis

Bezpretensjonalna gazania należy do rodziny Astrowów. W naturze roślina występuje w RPA, Australii, Mozambiku. W swej istocie gazania jest rośliną wieloletnią, ale w naszym klimacie nie hibernuje i dlatego jest uprawiana jako roślina jednoroczna.

Liście kwiatu są nasycone ciemnozieloną barwą, tworzą podstawową rozetę. Kwiaty powstają na szypułkach do 30 cm wysokości, kwiatostany są koszowe. Średnica kwiatów waha się od 5 do 9 cm Klasyczny kolor płatków jest czerwono-pomarańczowy, w wyniku selekcji pojawiły się odmiany o płatkach białych, różowych, kremowych, żółtych, dwukolorowych.

Gatunki i popularne odmiany

Gatunki i popularne odmiany
Paw Gazania

W naturze występuje około 40 gatunków tej rośliny, ale tylko kilka z nich zakorzeniło się w kulturze. Dziś w ogrodnictwie rosną:

  • oszklenie szorstkie (błyszczące);
  • gazania jednokwiatowa (śnieżnobiała);
  • gazania dalekowzroczna;
  • wpatrujące się w cirrusy;
  • gdakanie pawia.

Gatunki gazania mają osobliwość – ich kwiaty otwierają się dopiero w południe w pogodny dzień. W pochmurną pogodę płatki są uniesione i skręcone. Hodowcy wyhodowali wiele mieszańców tej rośliny.

Gazanie hybrydowe wyróżniają się większymi kwiatami, różnorodnością kolorów oraz tym, że pozostają otwarte do wieczora. Ich kwiatostany najczęściej mają średnicę 7-10 cm, kwiaty Gazanii dzielą się na proste, półpełne i frotte.

Jak wyhodować gazanię z nasion

Aby uzyskać wcześniejsze kwitnienie gazanii, uprawia się ją w sadzonkach. Możesz uzyskać mocne sadzonki do czasu przesadzania do ziemi, jeśli będziesz przestrzegać warunków i procedury siewu, odpowiednio dbać o sadzonki.

Terminy siewu sadzonek

Terminy siewu sadzonek

Kwitnienie Gatsanii wczesnym latem można uzyskać wysiewając nasiona pod koniec lutego lub na początku marca. Im cieplej jest w Twojej okolicy, tym wcześniej możesz siać. Należy jednak pamiętać, że zimą sadzonki będą wymagały oświetlenia świetlówkami lub fitolampami. Jeśli nie jest to możliwe, lepiej odłożyć siew do drugiej połowy marca.

To prawda, że ​​kwitnienie w tym przypadku zostanie przełożone do końca czerwca, ponieważ od momentu pojawienia się pędów do powstania pąków mija około 100 dni. Ale nawet jeśli rumianek afrykański zakwitnie na początku lipca, będziesz miał czas, aby cieszyć się jego jasnymi kolorami w pozostałe miesiące letnie.

Przygotowanie gleby i pojemniki

Przygotowanie gleby i pojemniki

Do bezpretensjonalnej gazanii odpowiedni jest uniwersalny podkład zakupiony w kwiaciarni. Taka ziemia jest dezynfekowana w produkcji, zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i jest dość luźna. Ci, którzy lubią robić wszystko na własną rękę, mogą zrobić mieszankę gleby własnymi rękami. Dla niej będziesz potrzebować:

  • 4 części torfu nizinnego;
  • 1 część kompostu;
  • 1 część piasku.

Możesz zrobić podłoże z równych części torfu kokosowego, perlitu i biohumusu. Domową mieszankę należy gotować na parze w piekarniku lub kuchence mikrofalowej na 2 tygodnie przed przewidywaną datą siewu.

Jako pojemnik nadaje się plastikowy pojemnik lub oddzielne pojemniki. Mogą to być garnki torfowe, kubki do kwaśnej śmietany lub jogurtu, kartony pociętego mleka, małe plastikowe garnki. Zużyte pojemniki należy dokładnie umyć i wypłukać wrzątkiem.

Uwaga! Pojemnik musi być wystarczająco głęboki. Gatsania tworzy korzeń palowy, który potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do rozwoju. Kręgosłup nie powinien się zginać, należy pozwolić mu rosnąć w pionie.

Przygotowanie nasion do siewu

Ci, którzy są przyzwyczajeni do obróbki nasion, oszczędzą takich kłopotów w przypadku sadzenia gazanii. Nasiona rumianku afrykańskiego dobrze kiełkują i nie wymagają przygotowania przedsiewnego. Są za małe do wstępnego namoczenia. Ze względu na to, że gazania uprawiana jest jako roślina jednoroczna, nie jest również wymagane rozwarstwienie nasion.

Siew

Siew

Rozpoczynając siew, w doniczkach najpierw układa się drenaż, po czym wypełnia się je ziemią. Nasiona Gazanii są umieszczane na powierzchni gleby jeden po drugim, w odstępie 2 cm, przy takim sadzeniu korzenie sadzonek nie będą ze sobą mylone, można je łatwo zrywać.

Z góry rośliny posypuje się suchą ziemią (o 0,5 cm), lekko spryskuje z butelki z rozpylaczem i przykrywa folią. Sadzonki trzymane są w temperaturze pokojowej. Film jest podnoszony na krótko codziennie w celu wentylacji. Pierwsze pędy pojawią się za 3-4 dni.

Uwaga! Konieczne jest szybkie usuwanie kondensatu ze schronu, aby zapobiec gniciu sadzonek.

Pielęgnacja sadzonek po wykiełkowaniu

Sadzonki rumianku afrykańskiego wymagają standardowej pielęgnacji. Sadzonkom należy zapewnić optymalne warunki temperaturowe i świetlne, terminowe podlewanie i karmienie, zbieranie na czas.

Oświetlenie

Oświetlenie

Przy wczesnym siewie (w lutym-marcu) sadzonki wymagają dodatkowego oświetlenia. Obok sadzonek instalowane są lampy, które włączają się na 2 godziny rano i wieczorem. W sumie powinieneś otrzymać 12 godzin światła dziennego.

Jeśli na zewnątrz jest pochmurno, podświetlenie można pozostawić włączone od rana do wczoraj. W nocy rośliny powinny być pozbawione światła. Dodatkowe oświetlenie pozwoli uniknąć rozciągania sadzonek, sadzonki będą rosły przysadziste i mocne.

Reżim temperaturowy

Reżim temperaturowy

Po pojawieniu się pędów nad powierzchnią schronienie jest usuwane, a temperatura spada o 4-5 stopni. Pomoże to powstrzymać wzrost części nadziemnej, rośliny skierują swoje wysiłki na tworzenie korzeni. Należy pamiętać, że delikatne sadzonki nie tolerują przeciągów.

Aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu należy lekko uchylić okno, aby strumienie zimnego powietrza nie padały bezpośrednio na szybę. Po zebraniu sadzonki należy przechowywać w temperaturze 12-16 stopni, takie utwardzenie jest potrzebne do dalszej adaptacji na otwartym terenie.

Podlewanie

Podlewanie

Podlewanie sadzonek powinno być regularne, ale umiarkowane. Nie można dopuścić do całkowitego wyschnięcia lub zalania ziemnej śpiączki. Woda musi najpierw zostać osadzona lub przepuszczona przez filtr. Nie można podlewać sadzonek zimną wodą, wpłynie to niekorzystnie na stan systemu korzeniowego.

Wyrośnięte sadzonki można podlewać od dołu, mocny korzeń kranowy rośliny wchłonie wymaganą ilość wilgoci. Nadmiar wilgoci po pewnym czasie po podlaniu będzie musiał zostać usunięty z patelni.

Uwaga! Niektórzy używają małego natrysku, aby usunąć nadmiar wody – jest to dość wygodne, gdy na jednej palecie znajduje się wiele filiżanek sadzonek.

owocobranie

owocobranie

Z głębokich skrzynek sadzonki nie mogą nurkować, pozostawiając do posadzenia w ziemi. W takim przypadku początkowo stosuje się rzadszy schemat lądowania. Przy uprawie w płytkim pojemniku rośliny osadza się w osobnych kubkach, wypełniając pojemniki tą samą glebą, która została użyta do siewu. Zbieranie powinno odbywać się po pojawieniu się 2-4 prawdziwych liści. Sadzonki są najpierw podlewane.

Każdą sadzonkę wyjmuje się, podważając od dołu widelcem i wraz z glinianą grudą przenosi się do nowego pojemnika. Musisz działać ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni. Jeśli korzeń palowy rośliny zostanie uszkodzony, może umrzeć. Otwór w glebie powinien odpowiadać wielkości systemu korzeniowego sadzonek. Po posadzeniu ziemię należy lekko ścisnąć wokół łodygi. Nawadniane rośliny są podlewane.

górny opatrunek

górny opatrunek

Pierwszy opatrunek gazanii przeprowadza się 2 tygodnie po zbiorze. Do tego czasu sadzonki będą miały dość tych składników odżywczych, które były obecne w glebie. Do opatrunku górnego stosuj złożone nawozy mineralne dla roślin kwitnących. Dziś ich oferta w sklepach jest dość szeroka.

W razie potrzeby po 2 tygodniach przeprowadza się kolejne karmienie sadzonek. To, czy jest to potrzebne, czy nie, można ocenić po wyglądzie gazanii. Mocne krzewy o jasnych liściach nie wymagają dodatkowego karmienia. Stosując nawozy należy przestrzegać dawkowania zalecanego przez producenta.

Kiedy przesadzać sadzonki na stałe?

Kiedy przesadzać sadzonki na stałe?

Sadzonki będą gotowe do przesadzenia do gruntu około połowy maja. Jeśli na dworze jest zimno i możliwy jest mróz, poczekaj trochę dłużej w domu. Oczywiście należy wprowadzić poprawki dla regionów w strefie zimnego klimatu. Na Syberii i Uralu rośliny można przesadzać do klombu w pierwszej połowie czerwca. Jednak patrzenie nie boi się krótkotrwałego spadku temperatury.

Do lądowania należy wybrać obszar oświetlony przez słońce. Rumianek afrykański toleruje nawet bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Posadzone w zacienionym miejscu roślina zakwitnie i będzie się gorzej rozwijać. Pożądane jest, aby gleba była lekka i dobrze przepuszczalna. Ciężka gleba wymaga wprowadzenia piasku i torfu.

Rośliny są przesadzane do gruntu poprzez przeładunek. Podczas sadzenia należy pozostawić odległość 20 cm między krzakami, a po zakończeniu zabiegu klomb należy podlać. Woda zagęści glebę i pomoże wypełnić puste przestrzenie w pobliżu korzeni. Przyczyni się to do szybkiego przetrwania gazanii.

Letnia pielęgnacja kwiatów

Zakończył się najbardziej kłopotliwy etap. Dalsza opieka nad gazanią na otwartym polu jest prosta, ponieważ roślina jest bezpretensjonalna. Ale mimo wszystko nie warto zostawiać kwiatów całkowicie bez opieki.

Podlewanie, rozluźnianie

Podlewanie, rozluźnianie

Nadmiar wilgoci w glebie szkodzi roślinie. Gatsania jest podlewana, gdy gleba wysycha, skupiając się na pogodzie. W upale podlewanie odbywa się częściej, w porze deszczowej nawadnianie jest zatrzymywane. Woda jest wstępnie chroniona przez wlewanie do otwartych pojemników. Woda z kranu jest za zimna, w upale różnica temperatur może szokować roślinę.

Po podlaniu ziemię należy poluzować. Rozluźnienie zapobiega tworzeniu się twardej skorupy na powierzchni gleby, umożliwiając korzeniom oddychanie i przyczynia się do dłuższego zatrzymywania wilgoci. Jednocześnie z spulchnianiem usuwa się chwasty. Pielenie jest łatwiejsze, gdy ziemia zmiękcza wodą.

górny opatrunek

górny opatrunek

Częstotliwość nawożenia pogłównego zależy od stopnia wartości odżywczej gleby na obszarze, na którym sadzi się gazania. Do przygotowania roztworu stosuje się nawóz mineralny w ilości 20 g na 1 m2. metr. Na skalistej powierzchni opatrunek nakładany jest co 2 tygodnie. Jeśli rumianek afrykański posadzi się na żyznej ziemi, nawozi się go raz na 30-40 dni. Nie warto całkowicie rezygnować z karmienia. Obecność składników odżywczych w glebie bezpośrednio wpływa na jasność kwiatów.

Kolekcja nasion

Kolekcja nasion

Gdy kupisz nasiona odmiany gazania, którą lubisz, w przyszłości będziesz mógł wyhodować tę roślinę z własnego materiału do sadzenia. Nasiona rumianku afrykańskiego dojrzewają szczególnie dobrze w upalne lato. Konieczne jest umożliwienie im pełnego dojrzewania na krzaku.

Ze względu na to, że materiał siewny jest lekki i może rozpraszać się z podmuchu wiatru, najlepiej obwiązać dojrzewające niełupki gazą. Wtedy nasiona na pewno będą bezpieczne. Materiał siewny do rozmnażania należy pobierać z roślin, na których wykształciły się największe kwiaty. Przechowuj nasiona w papierowej kopercie lub płóciennej torbie. Do wiosny należy je przechowywać w suchym miejscu w temperaturze pokojowej.

Choroby i szkodniki

Rumianek afrykański nie jest zbyt podatny na choroby. Ma silną odporność. Podczas długotrwałych deszczy lub regularnych przelewów roślina może zachorować na szarą zgniliznę. Ponieważ choroba ma charakter grzybiczy, należy ją leczyć fungicydami. W zaawansowanym stadium dotknięty krzak jest wyciągany i spalany. Rośliny pozostałe w klombie spryskuje się roztworem Fitosporin.

Szkodliwe owady – mszyce, przędziorki mogą atakować gazanię. Do ich zniszczenia stosuje się środki owadobójcze (Aktellik, Fitoverm). Przetwarzanie odbywa się 2-3 razy w odstępie 5-7 dni. Dawkowanie leku jest wskazane przez producenta w instrukcji. Wraz z inwazją ślimaków są zbierane ręcznie. Jako środek odstraszający możesz posypać ziemię mielonym pieprzem lub proszkiem musztardowym.

Narastające problemy

Narastające problemy

Jeśli kwitnienie gazanii stało się mniej intensywne, najprawdopodobniej suszone kwiatostany nie są odcinane na roślinie. Usuwanie zwiędłych kwiatów stymuluje składanie nowych pąków. Innym powodem słabego kwitnienia może być brak składników odżywczych. Wypróbuj niezwykły top dressing z Agricola, Bona Forte, Pocon, Florovit. Zmniejsz stężenie nawozu, aby zapobiec przedawkowaniu.

Gatsania może w ogóle odmówić kwitnienia, jeśli zostanie posadzona w mocno zacienionym miejscu. Liście rośliny mogą zacząć żółknąć, powodem tego jest atak przędziorka lub mszycy. Dokładnie zbadaj roślinę. Kolonie mszyc i ich larwy zwykle znajdują się na spodniej stronie liści. Pojawienie się pędów cienkiej białej sieci w zatokach powie o inwazji roztocza. Jak radzić sobie ze szkodnikami, zostało opisane powyżej.

Zaskocz swoich gości sadząc gazanie w letnim domku lub na balkonie. Te kwiaty wyglądają tak imponująco, że nie można ich zapomnieć ani pomylić z inną rośliną. Zanim będzie za późno, miej czas na sadzenie sadzonek gazanii. Ona cię nie zawiedzie.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author