Ekspert zaleca idealną porcję owoców i warzyw dziennie

Owoce i warzywa na stole

Brytyjski ekspert powiedział, że nadmierne codzienne spożywanie owoców i warzyw nie zwiększa korzyści dla organizmu. Najbardziej optymalna ilość to nie więcej niż pięć małych porcji, informuje Mail Online.

Brytyjski ekspert i dr William Mosley powiedzieli, że niektórzy ludzie mogą błędnie sądzić, że im więcej owoców i warzyw zjadają dziennie, tym są zdrowsze. Powiedział, że najbardziej optymalna ilość dla osoby dorosłej to pięć małych porcji dziennie. Co więcej, jeśli go zwiększysz, większość zostanie po prostu zmyta na próżno.

Dr Mosley przytoczył przykład analizy dwóch 30-letnich badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda, w których wzięło udział 100 tysięcy osób. Analiza obejmowała również dane z 26 badań dotyczących wskaźników śmiertelności w 29 krajach.

Ważnym czynnikiem w prawidłowym odżywianiu jest to, że każda osoba indywidualnie gromadzi i wykorzystuje dostarczone witaminy. A spożywanie nadmiernych ilości zdrowej żywności nie jest gwarancją zdrowia.

Aby odżywić organizm jak największą ilością składników odżywczych, lekarz zaleca stosowanie zasady „wielokolorowego” talerza. Oznacza to, że za każdym razem jedz jak najwięcej różnych rodzajów warzyw i owoców. Mosley zaleca spożywanie różnych potraw pięć razy dziennie.

Zielone owoce i warzywa

Owoce i warzywa koloru żółtego, pomarańczowego mają karotenoidy i wzmacniają układ odpornościowy. Niebieski lub fioletowy to wskaźnik pierwiastka, który pomaga stymulować wzrost pożytecznych bakterii jelitowych. Zielona żywność jest bogata w minerały. Czosnek lub cebula (biała) zabijają szkodliwe bakterie.

Anna Kowalczyk
Anna Kowalczyk
Edytor serwisu