Dżem z gruszek i jabłek na zimę

Składniki na dżem

  1. Jabłka 500 gramów
  2. Gruszki 500 gramów
  3. Cukier 1-1,1 kilograma
  4. Woda 200 mililitrów

Przygotowanie dżemu gruszkowo-jabłkowego na zimę:

1

Przygotowujemy jabłka i gruszki.

Dżem z gruszek i jabłek na zimę

Wybieraj mocne, dojrzałe jabłka i gruszki o soczystym miąższu. W żadnym wypadku nie bierz bitych i jeszcze bardziej zgniłych.
Owoce dobrze opłucz ciepłą wodą. Odklej je, starając się złapać jak najmniej miąższu. Usuń gałązkę na górze i wąsy na dole owocu.
Tak przygotowane jabłka i gruszki pokroić na małe kawałki o dowolnym kształcie, po drodze usuwając ogryzek z owocu, który zawiera skrzynkę nasienną.
Aby owoce nie ciemniały, zalewamy miąższ gruszek i jabłek wrzątkiem, moczymy w nim przez 5 minut , a następnie wrzucamy do durszlaka i chłodzimy zimną bieżącą wodą.

2

Gotowanie dżemu gruszkowo-jabłkowego.

Dżem z gruszek i jabłek na zimę

Przygotuj syrop w rondlu, mieszając cukier granulowany i wodę, dobrze gotując wszystko przez kilka minut, aby cukier rozpuścił się bez pozostałości.
Do gotującego się syropu włożyć kawałki jabłek i gruszek. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok. 30-40 minut , cały czas mieszając zawartość garnka.

Dżem z gruszek i jabłek na zimę

W efekcie kawałki owoców powinny stać się przezroczyste, jak szkło, co oznacza, że ​​dżem jabłkowo-gruszkowy jest gotowy i można go włożyć do słoików i przygotować na zimę.

3

Na zimę przygotowujemy konfitury z gruszek i jabłek.

Dżem z gruszek i jabłek na zimę

Najlepiej, gdy podczas przygotowywania dżemu masz również czas na wysterylizowanie słoików. Można to zrobić w piekarniku, kuchence mikrofalowej lub na parze.
W gorących sterylnych słoikach (najlepiej, jeśli są małe) rozłóż świeżo ugotowany i jeszcze nie wystudzony dżem gruszkowo-jabłkowy. Zamknij szczelnie półfabrykaty pokrywkami i odwróć wszystko do góry nogami, pozostawiając do całkowitego ostygnięcia.
Gdy słoiki z dżemem gruszkowym i jabłkowym ostygną do temperatury pokojowej, można je odwrócić z podniesionymi pokrywkami i przenieść do innych półfabrykatów.

4

Podajemy konfitury gruszkowo-jabłkowe.

Dżem z gruszek i jabłek na zimę

Dżem z gruszek i jabłek to wspaniały deser, można go tak po prostu zjeść, nabierając łyżkę ze słoika i popijając gorącą herbatą. Ale możesz trochę fantazjować i gotować z tym ciasta, ciasteczka, ptysie lub inne wypieki. Wszystko w twoich rękach.
Smacznego!

Wskazówki dotyczące przepisów

– Dla aromatu i smaku możesz dodać do dżemu jabłkowo-gruszkowego laskę cynamonu lub laskę wanilii (którą trzeba będzie usunąć przed włożeniem dżemu do słoików), a także miód lub odrobinę soku z cytryny.

– Dżem jabłkowo-gruszkowy można gotować w kilku krokach, gotując przez 5-8 minut, a następnie nalegać przez 10-12 godzin, aż osiągniesz pożądany rezultat

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author