Dlaczego sadzonki petunii wyciągnięta

Wysiew nasion petunii na sadzonki

Nasiona petunia są bardzo małe, z tego powodu ich trudno równomiernie rozprowadzić na powierzchni gleby. Dla wygody wielu producentów nasion petunii uwalniają w powłoce (дражированные nasiona), zawierającej w sobie odżywcze i stymulujące substancje. Wadą takich nasion – ich wysokie koszty. Zalety: duży rozmiar pozwala na łatwe rozprowadzenie nasion na powierzchni gleby, takie nasiona mają stuprocentową zdolność kiełkowania.

Zwykłe, nie дражированные, nasiona petunii są znacznie tańsze, a przy tym kwiaty z nich są nie mniej żywe i piękne. Można uzyskać nasiona i za darmo, zbierając je samodzielnie. Odbywa się to w następujący sposób:

 • Pozostawić kilka dolnych kwiatów petunii, podczas gdy strąki, powstałe na ich miejscu, nie będą brązowe zabarwienie.
 • Gdy pudełko wyschnie, należy ją zmiażdży i wysypać z niej nasiona. Ich досушивают na świeżym powietrzu, pokryta od góry kawałek gazy, aby nie odleciało. Досушивать trzeba około dwa miesiące.
 • Jeśli zbierali nasiona różnych odmian petunii, to należy je przechowywać w oddzielnych kopertach papierowych, podpisując na każdym nazwa odmiany.
 • Wskazówka! Kwitną petunia musi przez trzy miesiące po posadzeniu, więc siać na sadzonki należy je w lutym lub marcu.

  W warunkach domowych najwygodniejszy siać nasiona petunii w plastikowe pojemniki z przezroczystymi pokrywami. W dnie zbiornika, składamy otwory drenażowe.

  W sklepach są dostępne gotowe podłoże do petunii, ale można go przygotować samemu, mieszając w równych częściach ziemi, torfu i piasku rzecznego. Dla profilaktyki chorób i niszczenia szkodników mieszaninę należy poddać obróbce w wysokiej temperaturze w piekarniku lub w kąpieli wodnej.

  Podłoże w zbiorniku trzeba wyjustuj, lekko ubić i podlać. Potem rozsypać nasiona, starając się zachować jednolitość, i jeszcze raz polać z rozpylacza. Korzystanie śniegu może pomóc w równomiernym nasion petunii. Im pokrywają gleby, rozproszone nasiona, które są dobrze widoczne na tle białego śniegu, rozdzielają je za pomocą wykałaczki. Śnieg topnieje, lekko wciąga nasiona na powierzchni i podlewania gleby.

  Nasiona petunii w powłokach trzeba przed раскладыванием na grunt moczyć.

  Główną cechą siewu jest to, że nasiona petunii rozkłada się na powierzchni i nie wymaga zagłębienia się w glebę.

  Z góry pojemnik serwowane jest przezroczystą pokrywą, szkłem lub folią.

  Wszystko, siew skończona.

  Teraz trzeba wystawić pojemniki w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu i czekać na kiełkowania. Pokrywy razy dziennie należy otwierać dla pomieszczenia, w pozostałym czasie zbiorniki zamknięte, bo петуниям wymagana jest wysoka wilgotność. Jeśli gleba wyschnie, podlewać należy ze szczególną ostrożnością, cienkie pędy od wody mogą полечь.

  Wskazówka! Użyj do podlewania pipety lub medyczne strzykawki.

  Niektóre sadzonki petunii nie mogą zrzucić skorupę nasienia. Dzieje się to albo z powodu braku wilgotności powietrza, albo same nasiona były niskiej jakości. Można spróbować pomóc rostku się uwolnić, zwilżoną nasienny powłokę z pipety lub strzykawki i delikatnie pęsetą lub igłą usunąć ją. Jeśli to się nie uda, rostock zginie.

  Sadzonki petunii idiotycznie

  Kiełki petunie mogą zacząć się wydłużać zaraz po tym, jak wspięli się. Powodem słabego oświetlenia i w wysokiej temperaturze. Światło pada na cienkie pędy z jednej strony, dzięki czemu są pochylone w jedną stronę, praktycznie, стелются na powierzchni gleby.

  Aby uratować przyszłe sadzonki, trzeba podkreślić siewki nie mniej niż 14 godzin na dobę. Światło powinno padać z góry, a jeśli to załatwić nie można, to naprzeciwko podświetlenia umieścić lustro lub inna powierzchnia odbijająca. Temperaturę otoczenia należy zmniejszyć, nie robiąc przy tym przeciągów. Ziemia powinna być stale wilgotna, pokrywę należy zdjąć dopiero na czas wietrzenia.

  Kolejną przyczyną wyciągnięcia sadzonki petunii może stać się zbyt gęsty siew.

  Aby nasiona rzadziej padały na powierzchnię przy siewie, niektóre kwiaciarnie miesza się je z drobnym piaskiem i potem przelewa. Заглублять nasiona petunii w ziemię nie można, ale można wcześniej wykonać rowki i siać w nim. Gdy cienkie pędy petunie ciągnąć centymetra na dwa, można łatwo kompresować rowki, nadając росткам odporność.

  Jeśli pędy wyszło za dużo, to można po prostu выстричь dodatkowe sadzonki petunii маникюрными nożyczkami.

  Sadzonki petunii spada

  Zbędne pędy usunięte, reszta już zaczęli produkować prawdziwe listki, ale tu może pojawić się nowy problem: sadzonki zaczynają spadać. Jeśli przyjrzeć się bliżej, można zauważyć, że trzonu przy samej ziemi истончился i czarna, to znaczy, sadzonki petunii uderzyło fungal chorobę – czarna nóżka. Grzyb rozwinął się z powodu dużej wilgotności powietrza wewnątrz kontenera, jeśli jest go za mało проветривали.

  Dotkniętych czarnej nóżki rośliny trzeba wyrzucić, ziemię w pojemniku zmienić i taktować 40%-m roztworem nadmanganianu potasu lub formaliny.

  Nie ma problemów, jeśli wykonywać proste warunki dla wzrostu petunie:

 • Do kiełkowania utrzymać wysoką wilgotność w temperaturze od +22 do +25 stopni.
 • Wraz z pojawieniem się pędy, aby utrzymać temperaturę powyżej +20 stopni i regularnie wietrzyć naczynia.
 • Młodą петунию, aby nie вытягивалась, trzeba się hartować. Do tego dziesięć minut, otwierać okno. Przy tym nie należy organizować projekty, od których sadzonki petunii może zginąć.
 • Pokrywkę lub folię ochronną sprzątać nie raz. Najpierw po prostu przeciąć w niej otwory, potem zwiększyć ich rozmiary, podczas gdy petunia nie przyzwyczaić do niskiej wilgotności powietrza.
 • Kiedy pojawią się prawdziwe liście, ziemię należy lekko wysuszenia, dostosowując przy tym regularne podlewanie, temperaturę należy obniżyć do +18 stopni, a oświetlenie dodać. Na tym etapie sadzonki petunii już wymagane pasz złożonych nawozów mineralnych.
 • Po pikowania sadzonek w kubki, zapisywać średni poziom wilgotności, temperatura powinna być powyżej +18 stopni, oświetlenie zwiększa się za pomocą podświetlenia. Lampa nie musi suche powietrze i ogrzewać pomieszczenie, jeśli nie świetlówki, stosować żarówki led.
 • Miesiąc później po пикирования sadzonki petunii można wynieść na oszklony balkon lub w szklarni.
 • Sadzonki petunii, gdy dorośnie, potrzebuje drugi przeszczep w doniczkach większej mapie.
 • Niestety, w warunkach domowych nie zawsze udaje się stworzyć odpowiednią temperaturę, oświetlenie i wilgotność.

  Środki, które biorą, jeśli sadzonki petunii wyciagnal

  Prawdopodobnie petunia wyciagnal z powodu upału lub słabym oświetleniu. Nie warto siać петунию na sadzonki zbyt wcześnie, gdy jeszcze mało światła słonecznego, a dobrą podświetlenia nie ma.

  Ale jeśli już się stało, i petunia wyciagnal, co robić?

 • Rozciągnięte петунию trzeba прищипнуть. To doprowadzi do tworzenia pędów bocznych, bush będzie „puszyste”.
 • Wlać ziemi do podstawy łodygi petunie.
 • Spróbować obniżyć temperaturę.
 • Dodaj oświetlenie.
 • Jeśli sadzonki petunii mocno wyciagnal, to można przycisnąć jej łodygi do ziemi i prikopat dla edukacji dodatkowych korzeni.
 • Niektóre kwiaciarnie, jeśli sadzonki petunii wyciagnal, dzielą вытянувшийся krzew na dwa bush wyrwał, odcinając górną część i stawiając ją w pojemniku z wodą do kibicowania.
 • Ważną rolę, aby zapobiec głębi sadzonki petunii odgrywa prawidłowe nawadnianie. Podlewać należy regularnie, ale niezbyt obficie. Można użyć łyżeczkę, z której wylewa się każda roślina pod korzeń. Nie trzeba pozwalać tworzyć gleby cortex, więc po podlewania gleby należy delikatnie рыхлить wykałaczką.

  Uwaga! Znajdująca się pod pokrywą ziemia nie jest mocno wysycha, więc podlewanie sadzonek petunie produkują tylko w sprawie suszenia. Nie trzeba переувлажнять gleby.

  Przy przesuszonej ziemi sadzonki petunii zacznie zanikać, a przy переливе powstaje czarna nóżka. Do wody do podlewania przydatne czasami dodawać nadmanganianu potasu.

  Z powodu dużej wilgotności na powierzchni gleby często tworzy się pleśń. Tu dobrymi środkami zapobiegania może służyć взрыхление, czasowe ograniczenie podlewania, można posypać ziemię истолченным węglem aktywnym, jeszcze polecają stosować nadtlenek wodoru (jedna łyżka na pół litra wody). Jeśli formy już się pojawiła, to należy zastosować środek „Maxim”.

  W przypadku braku możliwości utrzymania odpowiedniego oświetlenia podczas uprawy sadzonki petunii, zaleca się stosowanie stymulatorów wzrostu. Odbywa się to dwa lub trzy razy za cały okres. A karmić sadzonki petunii nawozów trzeba w każdych warunkach uprawy. Dobrze sprawdzają się nawożenia dolistnego, na przykład, zraszanie liści sadzonki petunii wapnia saletrą. Ona służyć do zapobiegania wydobywania i wzmacniania łodygi. Nawozy azotowe, fosforowe i potasowe są też potrzebne, ale starannie przestrzegać dozowania, перекормленная nawozów sadzonka rośnie słabo.

  Jest jeszcze jeden sposób na rozwiązanie problemu, jeśli sadzonki petunii wyciagnal to korzystanie torfowych tabletek. Można je stosować bezpośrednio po siewie nasion, jak i do przeszczepu вытянувшейся sadzonek. Tabletki przed użyciem namoczyć do pęcznienia, nasiona rozproszone na białym papierze i położył się na tabletki z pomocą mokrej wykałaczki. W tabletkach są specjalne zagłębienia, w którym umieszczony nasienie. Po wschodach, do korzeni подсыпают trochę torfu. Przy takiej metodzie kiełki petunie nie są losowane.

  Kiedy tabletki używają do przeszczepu вытянувшейся sadzonek, ich również moczyć, zwiększają pogłębienia i sadzonki petunii w najbardziej liścieni liście, w razie potrzeby подсыпая ziemię. Przy dalszym rozwoju, nie należy zapominać o oświetleniu, podlewania, utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author