Daikon: sadzenie i pielęgnacja, terminy sadzenia, choroby i szkodniki

Cechy uprawy дайкона

Główną cechą warzywo podczas kultywacji – posiadanie minimalnej ilości горчичных olejów w корнеплодах po pełnej dojrzałości. W дайконе prawie nie azotanów i tłuszczu, dlatego warzywo najbardziej popularne w Południowo-Wschodniej Azji. Na terenie hybryda rzodkwi zasadziliśmy ostatnio, chociaż lądowanie kultury w Centralnym i Południowym regionie pokazała dobre owoce.

Biała marchew i rzodkiew japońska nie mają nic wspólnego, chociaż one często mylone z wyglądu. Także ponętna, biała rzodkiew różni się od rzodkiewki bardziej delikatny i słodki smak. Zasadzić i wyhodować daikon łatwo, wystarczy zdecydować się na odmianę i głębokości sadzenia. Z myśli warzywo przypomina wydłużony kształt białą rzodkiew. Stożkowy kształt o gładkiej powierzchni pozwala łatwo wykopać lub ciągnięcie dojrzałe warzywa korzeniowe.

Okres wegetacyjny po posadzeniu zależy od sezonu i wybranej odmiany дайкона. Do sadzenia nasiona закаливают nagłe zmiany temperatury, więc roślina może przenosić przymrozki do — 7 °C. Czas sadzenia дайкона nie jest ograniczona, ale swoje miejsce powinno być przestronne, dobrze oświetlone. Aby owoce były soczyste, przy тепличном uprawie zaleca się sztucznie przedłużać światła dnia, do 8-10 godzin.

Ważne! Dla każdej nowej lądowania lepiej kupować nowe nasiona. Kartę materiał sprzed roku skłonny do wysokiego стеблеванию i пустоцвету.

Kiedy sadzić daikon w Moskwie

Umiarkowanie kontynentalny klimat Przedmieścia, nie nadaje się do sadzenia дайкона raz po topniejącego śniegu. Wsadzić daikon można za ustaloną dodatniej temperaturze od + 5 °C lub na początku sezonu letniego. Nawet w przypadku późnego sadzenia korzenie będą soczyste i pełne witamin dla jesiennego lub zimowego okresu spożycia. Sadząc дайкона w Moskwie trzeba skupić się nie tylko na warunki klimatyczne, ale i jakość gleby. W kwietniu długość dnia wzrasta do 12-14 godzin, dlatego sadząc дайкона w tym czasie trzeba skupić się na odmiany odporne na пустоцветам. Plon będzie zbierać wcześniej czasu dojrzałości, aby zachować walory smakowe warzyw korzeniowych.

W centralnej regionu dopasowanie sprawiają, że na początku czerwca. Czas trwania dni przed rozpoczęciem przyspieszonego wzrostu nasion zacznie się kurczyć, wtedy rzodkiewka czas dojrzeje i nie będzie uciekać w стеблевание. W obszarach Przedmieścia, gdzie wiosna przychodzi późno, daikon posadzone przez cały lipiec. Sadzonki są przesadzane tylko w pre-обеззараженную gleby w dowolnym czasie lata. Terminy sadzenia дайкона w Moskwie nie są ograniczone czasem, jeśli początkowo rzodkiewki hodowano w szklarni, a następnie przeniósł się w otwartym terenie.

Czy można sadzić daikon pod zimę

Dzięki hybrydowym właściwości, niektóre odmiany дайкона można sadzić pod zimę. Nasiona rzodkiewki Нерима, Biały kieł lub Japoński długi są bardzo odporne na przymrozki do — 20-28 °C. Sadzenie mrozoodpornych nasion pod zimę daje dobre wyniki uprawy w Południowych i Wschodnich regionach kraju, gdzie przymrozki szybko poruszających się w chłodny, a następnie i gorący klimat.

Jesienią przygotowują grunt: wykopane na pełną bagnety, łopatę wraz z kompostem lub nawozem mineralnym. Do otworu na głębokość 5-10 cm sadzimy nasiona, a następnie posypane podłoże. Pierwsze kiełki pojawią się dźwięczny kiełkowania, gdy stopnieje śnieg i ziemia dobrze się rozgrzeje. Lądowanie pod zimę nasion дайкона daje wysokiej jakości i płodny zbiorów, jeśli siew sprawiają, że przed pierwszymi przymrozkami. Kiełki ściółki, obficie podlewać wodą, a następnie budują harmonogram nawadniania.

Kiedy sadzimy daikon w otwartym terenie nasiona

Do użytku domowego, zapiekanek kulturę uprawiane są w warunkach domowych, w ogrodzie lub w szklarni. Skalę uprawa дайкона wymaga dużych nakładów i wysiłku. Koncentrując się na temperaturę i klimat, rzodkiew japońska uprawiana w gruncie od początku marca do późnego lata. Do sadzenia za pomocą nasion lub sadzonki. Zakupu materiał najpierw sprawdzają na zdolność kiełkowania przez kiełkowania. Smoczki w żaden sposób nie reagują na proces.

Kiełkujące nasiona od razu sadzimy w dołku lub całych łóżka dla sadzonek. Pierwsze pędy pojawiają się po 1-2 tygodniach. Do momentu pojawienia się zieleni nasiona podlewać 1-2 razy w tygodniu. Aby nie вымывало młode pędy, zaleca się korzystać z konewka z drobnymi otworami, a w celu przyspieszenia rozwoju roślin w wodę dodaje się używki czy ptasie odchody. Uprawa дайкона w gruncie w Moskwie zaleca się rozpocząć od początku lata i wybierać do uprawy odmiany średniej dojrzałości.

Ważne! Do sadzenia w otwartym terenie wybierają odmiany z корнеплодами wydłużony kształt, ponieważ są one źle znoszą wybiera.

Kiedy sadzić rzodkiewki daikon na sadzonki

Białą rzodkiew można uprawiać w szklarni lub w domu, a następnie przeniósł się w otwartym terenie. Optymalne terminy sadzenia nasion дайкона na sadzonki – od połowy marca do końca kwietnia. W zimnych regionach sadzonki zaczynają rosnąć od początku maja. Również proces hodowli sadzonek można rozpocząć w dowolnym momencie, jeśli hodowca hoduje daikon w warunkach domowych. Dla тепличной lądowania najpierw zaleca się zorganizować stały mikroklimat, a następnie posadzić nasiona na rozsadę.

Kiedy sadzić daikon w otwartym terenie рассадой

Sadzonka będzie gotowy do lądowania, gdy na łodygach będzie 2-3 niniejszego arkusza. Za dzień do lądowania w grunt daikon zostawiają na ulicy przy dodatniej temperaturze + 7 °C. W Południowym i Centralnym regionie to początek czerwca, w pozostałych – połowa lipca. Przeszczep na łóżka sprawiają, że tylko w temperaturze od + 10 °C. Należy zachować odstęp pomiędzy roślinami w 20-25 cm, odległość między rzędami dopuszczalne do 40 cm Bezpośrednio po posadzeniu rozsady podlewać niewielką ilością wody.

Również można nie zajmować się samodzielną produkcją sadzonek, a po prostu kupić gotowy materiał siewny. Przed sadzeniem przeprowadzają oględziny pod kątem zgniłe lub nienadających się do sadzenia roślin. Daikon z cienkiej łodygi może dać wadliwy zbiorów, ból lub zginąć od przeszczepu. Zakupu sadzonki kilku godzin do lądowania umieszcza się w wodzie, a następnie sadzimy i podlewamy. Jeśli ziemia jest surowa, to podlewanie nie jest konieczne w ciągu 1-2 dni. W tym czasie roślina albo przyzwyczaja się do nowego miejsca, albo zginie, to będzie musiał zrobić podsiew.

Jak wyhodować sadzonki дайкона z nasion

Do uprawy sadzonek z nasion można użyć roczny lub dwuletni daikon. Okres przydatności nasion – 1-2 lat, w zależności od odmiany, jednak zaleca się corocznie mnie odmiany do uprawy. Materiał siewny najpierw uprawianych w roztworze wody i stymulatorów wzrostu. Współczynnik proporcji: 15 ml substancji na 1 l wody. Po kiełkowania białą rzodkiew закаливают róŝnice temperatur: sprzątają w lodówce lub chłodnym miejscu na 2-3 godziny, a następnie przenoszą się na słońcu.

Dla nasion дайкона jako pojemnika korzystają z pojemnika ze szkła lub torfowe szklanki. Wysokość zasobnika nie powinna przekraczać 10-12 cm Nasiona raz posadzone w gotowy substrat z kompostu i odkażone ziemi. Głębokość sadzenia – 2-3 cm, Jeśli w ciągu tygodnia nie ma pędy, zaleca się, aby zrobić podsiew. Rozwijać daikon z nasion łatwo, jeśli sadzenia materiału wstępnie przetwarzane słabym roztworem nadmanganianu potasu. Tak rośliny nie będą narażone na atakowana ziemnych szkodników.

Zbiorniki pokryte pianką. Zrobić kilka otworów, aby wytworzyła się para. W ciągu dnia zasobniki z rzodkiewka stawiają pod słońce lub ciepłe sztuczne oświetlenie na 7-8 godzin. Podlewanie sadzonek wykonują codziennie po zachodzie słońca. Na noc zasobniki ponownie pokryte folią, dopóki nie pojawi się pierwsza zieleń. Przy wzroście sadzonek w 3-4 cm daikon poddaje się szermierki. Lądowanie дайкона w otwartym terenie sprawiają, że po 10-15 dni rosnace po pikowania.

Lądowanie rzodkwi daikon w otwartym terenie

Wszystkie hybrydowe odmiany japońskiej rzodkwi mało wymagające co do jakości gleby. Wiele rolnicy polecam zwrócić uwagę na odczyn gleby i jego płodność aby uzyskać wysokiej jakości i dużych zbiorów. Kwasowość gleby zmniejszyć za pomocą popiołu drzewnego lub гашеной wapna. Lądowanie w otwartym terenie zaczynają od końca maja, kiedy klimat staje się gorące.

Młody daikon odporne na przeciągi, choć lepiej zabezpieczyć rośliny z zawietrznej. W momencie sadzenia gleby nie nawozić. Dla nasion lub sadzonek robią bruzdy, wgłębienia o głębokości do – 10-12 cm Nasiona sadzi się na poziomie 4-5 cm, aby dostęp tlenu nie był ograniczony. Po posadzeniu szeregi z дайконом podlewać niewielką ilością wody tak, aby nie wypłukać nasion lub korzeni sadzonek. Poluzować gleby, w razie potrzeby do wypełnienia gleby do korzeni młodych roślin.

Ważne! Nagłe zmiany pogody szeregi z рассадой ściółki suchym sianem lub dużymi trocinami.

Czy można sadzić daikon po дайкона

Jeśli daikon hodowano w szklarni, to na drugi rok lepiej użyć innego klienta miejsce dla białej rzodkwi. Roślina szybko wyciąga składniki odżywcze z cieplarnianego gruntu, dlatego glebę po zbiorze obficie nawozić i umieścić kulturę z psiankowatych. Nawet zwykłej rzodkiewki nie rosną na jednym i tym samym miejscu – przestrzegają płodozmian.

Przygotowanie do sadzenia działki i gruntu

Grunt przygotowują wcześniej – jesienią lub wiosną wykopane wybrany obszar z obornikiem lub суперфосфатами. Podłoże powinno być luźne, a działka jest przestronna. Przed sadzeniem usunąć wszystkie chwasty. Podczas podstawowego szkolenia grunt osiada, dlatego zaleca się, aby zrobić więcej перекопку, aby wykarmić gleby tlenem. Dalej боронят i sprawiają, że karty szeregi. Grunt обеззараживают słabo skoncentrowany roztwór manganu. Тепличную gleby rozgrzanym na parze. Ziemi do sadzonek обеззараживают фунгицидами. Po przygotowaniu miejsca siedzącego niektórzy hodowcy zalecają, aby dać odpocząć glebie 1-2 dni, a następnie dokonać lądowania дайкона.

Jak prawidłowo sadzić

W otwartym terenie sadzonki i nasiona sadzimy na mi 20х40 znajdują się W dołku sadzimy po 2-3 nasiona, aby upewnić się, że wstąpił przynajmniej 1 daikon. W kolejnym łaźnia parowa lądowanie może spowodować odkształcenie lub сращиванием warzyw korzeniowych. Głębokość sadzenia nie powinna przekraczać 2-3 cm Sadzonki дайкона lub nasiona posadzone w wilgotnej ziemi, więc podlewanie po posadzeniu nie można zrobić. Sadzonki sadzimy tak głęboko jak to możliwe, aby łodygi w stanie szybko dostosować się i zakorzenić. Po wylądowaniu gruntu ściółki cienką warstwą torfu, drobnych trocin, siana. Gwałtowne spadki temperatury mogą uniemożliwić укоренению i kiełkowaniu nasion, dlatego łóżka pokryte polietylenem, агроволокном.

Sadzenie nasiona дайкона

Technologia uprawy дайкона proste, jeśli zwrócić uwagę na stan gleby i nasion przed i po posadzeniu, opiekować się nimi prawidłowo. Przed sadzeniem nasion rozgrzanym na parze w temperaturze 50 °C. Daikon обеззараживают, zanurza się najpierw w ciepłej lub zimnej wodzie na przemian na kilka godzin, a następnie umieścić w lodówce przez 5-6 godzin. Proces hartowność odbywa się szybko, po czym nasiona grzeją się na słońcu i posadzone w ziemi. Dla тепличной lądowania nie ma potrzeby robić hartowanie sadzonek. Mikroklimat będzie stała, więc nasiona szybko przystosowują się i pójdą w wzrost. Karmione nasiona po tygodniu pobytu w gruncie podlewać roztworem z wody i nawozów mineralnych.

Lądowanie дайкона рассадой

Najkorzystniejszym okresem do uprawy sadzonek jest sadzenie дайкона w lipcu. Okres lądowania nadaje się do wszystkich regionów uprawy i odmian w czasie dojrzewania rzodkwi. Sadzonki przed przesiadką w otwartym terenie pozostawić na noc na ulicy, a następnie przed wejściem obficie podlewać, aby usuwać rośliny, bez uszkodzeń. Głębokość sadzenia – 8-10 cm, szklarnie wystarczy 5 cm, bo jak wiatru tam nie występuje. Podstawa korzeni rozdrabniania, a następnie przy każdym podlewaniu poluzować gleby.

Uprawa i pielęgnacja дайконом w gruncie

Podstawowa opieka dla roślin gwarantuje uzyskanie wysokiej jakości plonów. Należy przestrzegać tryb podlewania, w razie potrzeby zmniejszać lub zwiększać ilość wody. Nie należy często nawozów. W szczególności należy zwrócić uwagę na rozluźnienie i прополку grządek. Rolne uprawy дайкона w gruncie nie wymaga specjalnych umiejętności, potrzebne jest tylko opiekę i terminowe opieki.

Tryb nawadniania

Od razu po posadzeniu daikon można nie podlewać, choć przy wysiadaniu w otwartym terenie można korzystać z konewka. W schemacie lądowania w serii 10-20 roślin lub 8 sadzonek na 1 tys. m podczas podlewania wymaga 1-2 wiadra wody. Podlewanie nasion sprawiają, że 2-3 razy w tygodniu za pomocą konewka, stopniowo przechodząc na automatyzację. Sadzonki podlewać regularnie po zachodzie słońca 2 razy w tygodniu, w gorący sezon – codziennie o świcie. Dojrzała roślina dość obficie podlać 1 lub 2 razy. Do momentu dojrzewania plonów zatrzymać nawadnianie.

Wprowadzenie nawożenia

Przede nawozów sprawiają, że do lądowania przy przygotowaniu gleby. W podkład wprowadza суперфосфаты lub próchnicy i robią перекопку. Do momentu lądowania substancji zaczną aktywnie działać i wzbogacać glebę w witaminy. Nasiona podczas lądowania lub kiełkowania na sadzonki karmione stymulatorów wzrostu, potas. Młode rośliny można nie karmić, ale po pojawieniu się białego nalotu u nasady дайкона poluzować ziemię i dodają dodatki mineralne. W gruncie nawozów sprawiają, że 1-2 razy za cały okres wegetatywny rzodkwi. Dodatki w postaci płynnej łączą z nawadnianiem lub przyczyniają się osobno w małej ilości. Przy zwolnionym rozwoju korzeni w ziemi dodają сернокислый potas lub kompost.

Spulchniania i pielenia

Gleba po podlewania u podstawy korzeni szybko stagnacja, zarośnięty trawą, dlatego podczas każdego podlewania trzeba взрыхлять ziemię. W procesie ważne jest, aby nie obrócić górną warstwę gleby, a jest ułożyć tak, aby woda i tlen lepiej trafiały do korzeni. Jako narzędzie pracy wykorzystują motyka, grabie ogrodowe lub тяпку.

Pielenie jest niezbędna w przypadku szybkiego zarastaniem дайкона chwastów. Usuwanie trawy zaleca się robić metodą ręczną lub użyć ogród тяпку. Podczas pracy należy uważać, aby nie uszkodzić liści дайкона. Najlepszy moment do usuwania roślin z trawy – czas nawadniania.

Gromadzenie zbiorów

Techniczna dorosłość дайкона następuje po 40-70 dni po posadzeniu warzywo w otwartym terenie. Również czas dojrzewania zależy od odmiany. Daikon, uprawiane z jesiennej sadzonek, sprzątają w październiku. Nie warto pchać go tyle korzenie w łóżkach, więc warzywa tracą przydatność i walory smakowe. Czas zbiorów jest przepisywany na ciepły i słoneczny dzień. Za 5-7 dni przed zbiorem należy całkowicie zaprzestać podlewania, aby okres przechowywania warzyw korzeniowych nie сокращался.

Z ciężkiej gleby daikon, wykopać, z gliny ciągną za szczyty. Przed zakładaniem na przechowywanie daikon suszone na słońcu 1-2 dni, a następnie składają w pudełka lub torby. Zbiory przechowywane w temperaturze od 0 °c do + 5 °C. W pomieszczeniu jest dozwolone wilgotność w 50-70%. Okres przechowywania przy prawidłowo zakładce od 30 do 60 dni.

Szkodniki дайкона i walka z nimi

Japońska biała rzodkiew, jak i zwykły warzywa korzeniowe, jest zastraszane ziemnych szkodników. Крестоцветная pchełko, mszyce lub kapusty mucha, ślimaki – szkodniki, które zadają duże obrażenia jakości rzodkwi. Zwalczania szkodników zaleca się od momentu sadzenia nasion lub sadzonek w ziemi. Rośliny spryskane owadobójcze. Od ślimaki pomaga mieszanka siarczanu miedzi i siarki u podstawy łodygi. Od mszyce używać rozcieńczony napar z pokrzywa liść.

Choroby дайкона i ich leczenie

Rzodkiewka często choruje grzybicze lub bakteryjne choroby z powodu nieprzestrzegania zasad techniki rolniczej uprawy. Aby zapobiec występowaniu mączniaka lub фитофтороза warzyw korzeniowych należy stosować nasiona owadobójcze przed wejściem na pokład. Od nadmiaru wody może rozwinąć się śluzowaty бактериоз, od którego pozbywają się poprzez całkowite usunięcie zainfekowanego korzeń. Czarna nóżka może całkowicie zniszczyć sadzonki, więc dla profilaktyki wymaga jednostkowe traktowanie lekiem „Бинорам”.

Co można sadzić po дайкона

Po zbiorze działka oczyszczają od poprzedniej lądowania, wykopane grunt i pozostawić do wiosny. Bez względu na krótki okres wegetacyjny, daikon na maksa wyciąga składniki odżywcze z miejsca lądowania, więc po rzodkwi nie wkładaj nic z rodziny krzyżowych. Można sadzić ziemniaki, pomidory, fasola lub dyni.

Wnioski

Terminy sadzenia i pielęgnacji дайконом w dużej mierze zależy od dostępności czasu wolnego ogrodnika i sposobu uprawy białej rzodkwi. zmienił klimat, a hybrydowe odmiany predyspozycje do szybkiej adaptacji, dlatego rosną rzodkiewki można w każdych warunkach klimatu i gleby. Przy odpowiedniej pielęgnacji po posadzeniu można śmiało liczyć na duży i dobrej jakości plony.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author