Czym nakarmić maliny na wiosnę

Jak ustalić, jakie nawozy potrzebne

Jeśli hodowca uprzejmy i okresowo ocenia stan swoich ogrodowych ulubieńców, to on dostrzega wszystkie podstawowe zmiany zachodzące z roślinami. Malina nie jest wyjątkiem. Jak i wszystkie inne ogrodowe kultury, to na pewno się просигнализирует swemu panu, jakich substancji jest jej za mało, i jak dokładnie trzeba jej pomóc.

Dodaj zasilanie na wiosnę będzie szczególnie skuteczne, jeśli z ubiegłego sezonu pozostało wrażenie o tym, jak dokładnie wyglądały lądowania. Ta informacja pomoże tworzyć plan nawożenia na nowy sezon.

Analizując stan малинника ubiegłego sezonu, można określić, jakie substancje należy wpłacić na wiosnę.

 • Jeśli w zeszłym sezonie liści krzewu były małe, pnie pędów wyglądały niezwykle cienkie, to oznacza, że wiosną krzewy należy nakarmić fosfor, ponieważ brak tego elementu prowadzi do takich konsekwencji.
 • Liści wyrasta wiosną i jakby zamiera, nie powiększoną w rozmiarach. W tym przypadku należy wprowadzać do gleby azot.
 • Liście zaczynały żółkną w ciągu letniego sezonu, nowe pędy bardzo powoli отрастали – czas wprowadzania magnez.
 • Arkusz буреет na krawędziach, wyschnie – roślinie potrzebny jest potas.
 • Jeśli liście stają się blady kolor, pojawia się желтизна zamiast kolorem zielonym – wymagane, wiosną przeprowadzić nawożenie w celu uzupełnienia żelaza.
 • I wreszcie, jeśli krzew dosłownie буйствовала: rósł szybciej niż zwykle, liście były duże, a oto jagód завязалось bardzo mało, to w tym przypadku z pewnością można stwierdzić, że hodowcy przesadził i wniósł zbyt dużą porcję składników odżywczych.
 • Jeśli do początku nowego sezonu zrozumiałe błędy ubiegłego roku, to przy wyborze składu do nawożenia malin na wiosnę trzeba wziąć pod uwagę te informacje.

  Ale jeśli jej nie ma, to w tym przypadku do wyboru sposobu nawożenia wiosną można przystąpić, opierając się na wspólne wymagania do jej przeprowadzenia.

  Ogólne zasady prowadzenia pierwszej nawożenia wczesną wiosną

  Musisz zdecydować z terminami. Pierwsza wpłata zasilania należy przeprowadzić w połowie wiosny – kwietniu. Musiał skupić się na regionalne cechy klimatyczne, i jeśli w kwietniu jeszcze leży śnieg, to trzeba poczekać na jego aktywny topnienia. W środku pasa, jak zwykle, alpejskie dni już pozwalają wychodzić na działkę i wykonać pierwsze zabiegi czyszczenia i przywrócenia porządku w ogrodzie i na ogrodzie.

  Zanim zaczniesz gotować składniki odżywcze, należy doprowadzić do porządku nasadzeń, zwłaszcza, jeśli z jakiegoś powodu nie udało się jesienią wykonać niezbędne procedury, aby przygotować się do zimy.

  Do tego prowadzona jest ocena stanu roślin po zimie. Zbadane krzewy, wycinane wszystkie подмерзшие części roślin, sprzątane są suche pędy.

  Teraz trzeba zaprowadzić porządek na ziemi: usunąć liście leżące na ziemi jeszcze z jesieni, spędzić прополку i usunąć wszystkie chwasty. Przy pielenie trzeba być dokładni, nie używać zbyt ostrych narzędzi, aby nie перерубить i nie wyrwać korzenie malin.

  Ważne! Wszystkie dokarmiania, w tym i na wiosnę, odbywają się tylko pod warunkiem nawilżony gruntu. Jeśli ziemia wyschła, będzie musiał wcześniej podlać lądowania.

  Ponieważ w kwietniu grunt praktycznie zawsze wilgotne, można przystąpić do rozsiewaniu nawozów.

  W rodzaju stosowanych substancji, nawozy można podzielić na trzy rodzaje:

 • nieorganiczne lub sztucznie utworzone składy, zwane mineralnymi;
 • organiczne, żywe, zawierające w swoim składzie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego;
 • kompleksowe, w skład wchodzi i substancje organiczne i sole mineralne.
 • Prowadzimy przede nawożenie nawozami mineralnymi

  Nawożenie wiosną odbywa się z wykorzystaniem kompletnych, gotowych preparatów lub przystąpieniem do jednej substancji.

  Przy wyborze nawozu należy wziąć pod uwagę wiek krzewów, ponieważ młodych pędów i dorosłych roślin potrzebne są różne kompleksy składników odżywczych.

  Pierwszy mineralny, substancja, istotne dla ягодного krzewu po długiej zimie, to azot. Dlatego wczesną wiosną ważne jest, aby wybierać składy, w których substancja ta jest jednym z najważniejszych.

  Uwaga! Azot powoduje wzrost kwasowości gleby, dlatego po pierwszym wprowadzeniu należy obniżyć poziom jego stężenia w glebie za pomocą wprowadzenia popiołu drzewnego.

  Należy to zrobić, ponieważ maliny nie lubią kwaśne gleby.

  Do pierwszego karmienia maliny wiosną może być stosowany saletra amonowa (12 g na 1 m2) lub mocznik (12 g na 1 m2) . Początkujący powinien wiedzieć, że to nie to samo co nazwa jednego nawozu, a różne rodzaje. Jeśli były używane to właśnie te substancje, należy nie zapomnij, aby popiół.

  Аммиачную saletrę można wymienić na zgłębnik saletrę, ponieważ nie zwiększa kwasowość gleby. Średnia stopa wpłaty wynosi 10 g – 15 g na 1 m2.

  Po wprowadzeniu potash soli stymulowane dobre kształtowanie się plonów. Wprowadzać nawóz należy z obliczania 40 g na 1 m2.

  Jeszcze jedna opcja zasilania maliny wiosną — stosowanie siarczanu amonu, który można rozsypać na powierzchni gleby w wysokości 15 gr na 1 m2. Jest to nawóz stymuluje wzrost pędów malin.

  Wysoki wynik daje przeprowadzenie nawożenia z użyciem związków mineralnych „Kemira”, „Азофоска” lub „Экофоска”, które przygotowywane są zgodnie z instrukcją i z zachowaniem norm wprowadzeniu zalecanych przez producenta. Wszystkie te nawozy wpływają na kształtowanie przyszłości plonów, poprawę jego wielkość i jakość uzyskiwanych owoców.

  Jeśli u ogrodnika nie ma gotowych kompozycji, to on może zrobić samodzielnie kompleks, mieszając nawożenie potasowe (40 g), superfosfat (60 g) i azotan amonu (30 g) i mieszaninę miesza się w 10 l wody.

  Wskazówka! Przy wyborze nawozu do nawożenia malin nigdy nie używaj chlorek potasu. Dobrym substytutem tej substancji jest superfosfat.

  Jeśli jest używany tylko superfosfat, należy wpłacić na 1 m2 30 gr. Ponieważ nawóz zawiera w sobie magnez, potas i fosfor, jest ono będzie kompleksowe wpływ na rozwój kultury: zwiększyć wydajność, poprawić walory smakowe owoców, stymuluje rozwój systemu korzeniowego i lądowej części pędów.

  Po wykonaniu nawożenia gleby wskazane jest ściółka.

  Nawożenie malin nawozami organicznymi

  Materia organiczna może być stosowany zarówno oddzielnie, jak i w połączeniu z nawozami mineralnymi.

  Jeśli zasilanie maliny wiosną odbywa się tylko organicznymi elementami, można wykorzystać kilka sprawdzonych opcji.

  Drewniany popiół

  Drewniany popiół stosowany podczas karmienia малинника w pierwszej kolejności. Jej wykorzystanie zastępuje stosowanie potash soli i jest niezbędnym elementem dla redukcji poziom kwasowości gleby, po nawozów mineralnych. Norma do nawożenia upraw malin – 1 szklanka popiołu na 1 m2, przy tym można rozpuścić ją w wodzie, albo rozsypać na powierzchni gleby i spędzić rozdrabnianie.

  Obornika powinno odbywać się w rozpuszczalne w formie. Do tego na 1 część materii organicznej jest dodawany w 10 l wody i otrzymaną mieszaninę pozostawić na kilka dni do fermentacji. Następnie odbywa się podlewanie przy przepływie 1 l cieczy na 1 krzew maliny.

  Ptasie odchody

  Ponieważ ten rodzaj nawozu jest bardzo silny na własną działanie, ważne jest, aby prawidłowo przygotować wodny roztwór za pomocą odchodów. Stosunek musi być zgodne z proporcji: jedna część nawozu na 20 części wody. Następnie należy pozostawić nawóz do fermentacji, którego proces trwa 5-10 dni. Obornik do nawożenia malin wiosną pozwala zaspokoić roślin azotem, fosforem, магниеми potas.

  Napar z zarośniętych ziół

  Do przygotowania zanęty z chwastów, należy zebrać 1 kg mieszanki posiekanych ziół na 10 l wody. Napar będzie przygotowywać się w ciągu 10 dni. Następnie otrzymany płyn rozcieńcza się w stosunku 1 do 10-cio lub 15 części wody. Pod każdy krzak przekłada się około 2 l rozcieńczony napar. Do przygotowania takiego dokarmiania szczególne znaczenie ma dodawanie pokrzywy i żywokostu jak roślin, zawierające potas i azot. W wyniku zastosowania takiego koktajlu zwiększa plonowanie krzewów malin.

  Wykorzystanie drożdży

  W końcu wiosny można wykonać nawożenie malin drożdże składem. Do jego przygotowania jest 1 paczka suchych drożdży na 10 l wody. Roztwór przechowywany w ciągu 2-ch godzin. Woda powinna być ciepła. Podczas podlewania należy rozcieńczyć otrzymany skład w stosunku 1 część roztworu na 5 części wody.

  Jeśli sos przygotowany na bazie naturalnego drożdży, to bierze się 1 kg świeżych drożdży na wiadro wody. W ciepłej wodzie należy dodać jeszcze cukier do poprawy fermentacji. Podczas podlewania малинника pół litra roztworu hodowane w 10 l wody.

  To drożdżowe nawóz jest przygotowana z myślą pełnego jego wykorzystania za jednym razem, ponieważ akcja ma tylko świeżo przygotowany roztwór.

  Niezwykłe przepisy organicznych nawożenia

  Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że korzyść w traktowaniu maliny wiosną mogą przynieść dokarmiania, wykonane na podstawie frytek очистков, które zawierają potas. Do tego czyszczenia parzy się wrzątkiem i po ochłodzeniu, podlewać krzewy.

  Druga opcja niestandardowego podejścia do karmienia – korzystanie z wywarze z łupin.

  Jeszcze moja babcia radziła karmić maliny napar z wywarze z łupin. Użyłam jej doświadczenie. Mogę powiedzieć, że taka opcja pozwolił mi nie tylko karmić rośliny, ale i zwalczania szkodników. Do przygotowania naparu biorę 50 g skórki, zalać wiadrem wody i nalegać tygodniu. Potem podlewania swoją maliny. Tym, którzy chcą korzystać z nawozów naturalnych, polecam ten wariant.

  Kompleksowe nawożenie: łączymy najwyższej jakości organicznych i nieorganicznych

  Można podczas karmienia maliny wiosną korzystać z wanna nawozy, dodając materii organicznej do mineralnym elementy.

  Dobry wynik daje nawożenie wiosną, która zawiera mocznik i próchnicy. Do jej przygotowania w 10-cio литровое wiadro dodajemy 1 спичечную pudełko mocznika, 1 łopatę próchnicy. Bierzemy rozwó wodą i podlewamy rośliny. Wzmacnia efekt nawożenia rozdrabnianie gleby.

  Jeszcze jeden skuteczny kombinowany skład zawiera dodatki mineralne: azot (3гр), potas (3гр), fosfor (2 g) i 1,5 kg suchego łajna.

  Rozdrabnianie – końcowy etap karmienia

  Do przeprowadzenia wyrzutem można użyć kilku opcji organicznej ściółki:

 • Kompost.
 • Rozdrobnione gałęzie drzew, trociny, kora sosny, przy użyciu tych materiałów мульчирующий warstwę należy od czasu do czasu рыхлить, aby nie слеживался i brakowało tlenu do korzeni roślin.
 • Torf, przy stosowaniu którego trzeba pamiętać o tym, że zwiększa kwasowość gleby, dlatego przed przystąpieniem do niego można dodać popiół lub wapno.
 • Trawa i słoma.
 • Mączka kostna.
 • Мульчирующий warstwa powinna być nie mniejsza niż 10 cm, bo inaczej nie stworzy odpowiedniego efektu.

  Po spędzeniu nawożenie malin wiosną, ogrodnik pomoże swoim rośliny tworzyć dobre plony i stworzy korzystne warunki do wzrostu i rozwoju.

  Anna Kowalczyk

  Edytor serwisu

  Rate author