Czosnek – użyteczne właściwości, szkody i przeciwwskazania

ząbki czosnku w łupinkach z ziołami

Udział:

Dobroczynny wpływ czosnku na organizm człowieka znany jest od czasów starożytnych. Skład chemiczny tej pikantnej rośliny jest bogaty w makroelementy i witaminy. Czosnek można smażyć, dusić, a nawet piec w całości, ale warzywo nie straci swoich właściwości leczniczych, które są szeroko i szeroko stosowane w medycynie tradycyjnej. Przy pomocy czosnku można wzmocnić układ odpornościowy, obniżyć poziom „złego” cholesterolu we krwi, zwiększyć wytrzymałość i wydajność, co szczególnie doceniają sportowcy.

Skład czosnku i kalorii

Czosnek zawiera bogaty zestaw witamin, makro- i mikroelementów. Udowodniono naukowo, że produkt zawiera naturalne antybiotyki. (Źródło – Wikipedia ). Zawartość kalorii w świeżym czosnku wynosi 148,5 kcal na 100 g i różni się w zależności od metody przygotowania, a mianowicie:

 • suszone – 344,8 kcal;
 • pieczone – 15,7 kcal;
 • marynowane lub solone – 46,5 kcal;
 • gotowane – 20,1 kcal;
 • smażone – 41,4 kcal;
 • duszone – 143,2 kcal;
 • strąki (strzałki) czosnku – 24,2 kcal.

1 ząbek czosnku zawiera około 5,8 kcal.

Wartość odżywcza produktu świeżego w 100 g:

 • węglowodany – 29,9 g;
 • białka – 6,5 g;
 • tłuszcze – 0,5 g;
 • woda – 60 g;
 • błonnik pokarmowy – 1,5 g;
 • popiół – 1,5 g.

Skład chemiczny czosnku na 100 g przedstawia tabela:

Nazwa elementów Jednostki Treść w produkcie
molibden mcg 25,4
Aluminium mg 0,455
Miedź mg 0,13
Bor mcg 31,2
Nikiel mcg 14
Selen mcg 14,2
Cynk mg 1,03
Potas mg 260
Siarka mg 63,6
Wapń mg 180
Fosfor mg sto
Chlor mg trzydzieści
Magnez mg trzydzieści
Witamina C mg 10
Witamina PP mg 2,8
Tiamina mg 0,08
Witamina B6 mg 0,6
Cholina mg 23,2

Dodatkowo produkt zawiera niewielką ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 – 0,0229 g i omega-3 – 0,02 g, a także skrobię – 27 g i disacharydy – 3,9 g na 100 g.

Korzyści zdrowotne

Ze względu na unikalny skład chemiczny czosnek ma dobroczynne właściwości dla zdrowia człowieka:

 1. 1 Produkt pomaga poprawić trawienie, szczególnie warto go dodawać do potraw, które zawierają dużo tłuszczu. Dodatkowo pikantna roślina korzystnie wpływa na pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego.
 2. 2 Systematyczne stosowanie czosnku pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu we krwi oraz zwiększyć poziom pożytecznego.
 3. 3 Czosnek pomaga normalizować ciśnienie krwi.
 4. 4 Produkt zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi oraz ma zdolność zakłócania procesu aglutynacji płytek krwi.
 5. 5 Roślina ostra przydaje się do stosowania w przypadku miażdżycy – produkt zwiększa aktywność fibrynolityczną.
 6. 6 Czosnek działa profilaktycznie na raka dzięki allicynie, która jest częścią pikantnej rośliny. Ponadto jest skuteczny podczas leczenia nowotworów.
 7. 7 Roślina ma właściwości antyseptyczne dzięki allicynie, jest w stanie zwalczać Escherichia coli i Staphylococcus aureus. Sok lub zmiażdżony miąższ czosnku można stosować do leczenia ran.

Korzyści z czosnku dla kobiecego ciała

Czosnek zmniejsza ból w chorobie, takiej jak choroba zwyrodnieniowa stawów udowych, która częściej dotyka kobiety w starszym wieku. Produkt zaleca się regularnie spożywać w ramach profilaktyki tej choroby. Związki siarki wchodzące w skład czosnku korzystnie wpływają na stan więzadeł, chrząstek i stawów.

Systematyczne stosowanie preparatu zmniejsza ryzyko rozwoju guzów nowotworowych gruczołów sutkowych i układu moczowo-płciowego. Dzięki pikantnej roślinie szybko zregenerujesz organizm po stresujących sytuacjach, poprawisz kondycję układu nerwowego i znormalizujesz wzorce snu.

Ponadto czosnek wykorzystywany jest w celach kosmetycznych w celu poprawy kondycji skóry i zapobiegania wypadaniu włosów.

Korzyści dla mężczyzn

Najbardziej znaną korzyścią dla mężczyzn z systematycznego stosowania czosnku jest zwiększona siła działania, gdyż produkt ten jest naturalnym afrodyzjakiem. Czosnek przy systematycznym stosowaniu zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych gruczołu krokowego o około 50%.

Dzięki zdolności pikantnej rośliny do zwalczania bakterii zapobiega się rozwojowi infekcji, które mogą prowadzić do męskiej niepłodności.

Według statystyk mężczyźni częściej niż kobiety cierpią na miażdżycę, a regularne dodawanie czosnku do jedzenia, bez względu na to w jakiej postaci: świeżej, gotowanej, smażonej, pieczonej czy suszonej, oczyści naczynia i zapobiegnie powstawaniu cholesterolu blaszki we krwi.

trzy nieobrane ząbki czosnku

Właściwości lecznicze

W medycynie ludowej czosnek wykorzystywany jest zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych. Większą uwagę należy zwrócić na produkt podczas rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Lecznicze właściwości pikantnej rośliny dotyczą:

 1. 1 Zapalenie gardła. Aby poradzić sobie z bólem gardła, należy przygotować nalewkę czosnkową do picia (wlać 5 pokruszonych ząbków szklanką kwaśnego mleka, odstawić na pół godziny, wypić 1 łyżeczkę kilka razy dziennie) lub przepłukać gardło (wlać 1 ząbek przepuścić przez prasę ze szklanką ciepłej wody, odstawić na 1 godzinę, a następnie przecedzić).
 2. 2 Grypa lub przeziębienie. Problematyczne jest wyleczenie choroby zakaźnej tylko posiekanym czosnkiem, należy go stosować jako dodatkowy środek wraz z miodem, mieszając w równych ilościach. Wystarczy zażywać medycynę ludową kilka razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem.
 3. 3 Miażdżyca. Nalewka lecznicza przygotowywana jest z czosnkiem na bazie miodu. Aby to zrobić, musisz wziąć pół łyżki soku z pikantnej rośliny i wymieszać z miodem w tej samej ilości. Przyjmować 3 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem.
 4. 4 Astma oskrzelowa. Wywar z czosnku w mleku znacznie łagodzi objawy choroby. Trzeba wziąć 12-15 ząbków czosnku i ugotować w 0,5 łyżki. mleko, pij nalewkę wystarczająco dużo razy dziennie.
 5. 5 Nadmierna lepkość krwi. Nalewka, która wspomaga rozrzedzenie krwi, składa się z obranych ząbków czosnku i oczyszczonej wody w proporcji 1 łyżka miazgi na 3 łyżki płynu. Drobno posiekaj ząbki czosnku i dodaj wodę. Przechowuj przedmiot w ciemnym miejscu przez 2 tygodnie, od czasu do czasu mieszając. Następnie odcedź nalewkę i dodaj 1 łyżkę miodu i cytryny. Zjedz 1 łyżkę. l. na noc. Liczbę komponentów można zwiększyć, najważniejsze jest przestrzeganie proporcji.

Zalecana dzienna porcja do spożycia czosnku to 2, maksymalnie 3 ząbki, jeśli produkt jest nadużywany, może być szkodliwy dla zdrowia.

Przeciwwskazania do stosowania pikantnej rośliny są następujące:

 • alergia;
 • patologie wątroby, takie jak zapalenie wątroby lub nerczyca;
 • indywidualna nietolerancja;
 • wrzód żołądka;
 • nieżyt żołądka;
 • zapalenie trzustki;
 • zaostrzona postać innych chorób przewodu pokarmowego.

Zabronione jest używanie czosnku dla kobiet karmiących.

Osobom, których praca wymaga zwiększonej uwagi i szybkiej reakcji (piloci, chirurdzy, kierowcy itp.) nie zaleca się spożywania produktu przed pracą, ponieważ czosnek może rozpraszać uwagę.

Nadmierne spożycie produktu może powodować zgagę, wzdęcia i gazy w jelitach. Surowo zabrania się stosowania czosnku osobom przyjmującym leki rozrzedzające krew, ponieważ czosnek ma podobne właściwości i w przypadku zranienia trudno będzie zatamować krwawienie.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author