1 jakie są dobroczynne właściwości wody

Dlaczego woda jest przydatna dla organizmu, którą lepiej pić

Pytanie, jakie są korzyści i szkody wody na pierwszy rzut oka, może wydawać się niewłaściwe. Rzeczywiście, bez tego związku chemicznego nie można sobie wyobrazić istnienia jednego żywego organizmu. Ale jaką wodę iw jakich ilościach lepiej pić, aby nie zaszkodzić zanieczyszczonej kompozycji życiodajnej wilgoci, szczególnie ważne jest, aby zrozumieć dzisiaj, w obliczu pogarszającej się sytuacji środowiskowej.

Korzyści płynące z wody dla organizmu

Korzyści zdrowotne płynące z wody są niezaprzeczalne. Ponieważ 70% ciała składa się z wody, z powodu jej niedoboru wszystkie procesy biochemiczne są zakłócone. Wpływa to negatywnie na Twoje samopoczucie.

Poprawia trawienie

Woda jest po prostu niezbędna do normalnego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Ma właściwości rozpuszczalnika, który pomaga przyswajać różne witaminy, sole, pożyteczne i odżywcze pierwiastki.

Brak wody jest szkodliwy dla żołądka, gdyż negatywnie wpływa na produkcję soku żołądkowego, co jest przyczyną chorób takich jak wzdęcia, zaparcia, otyłość, wrzody i zapalenie żołądka.

Poprawia kondycję włosów i skóry

Woda nawilża skórę, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się i powstawaniu zmarszczek. Ponieważ woda aktywnie uczestniczy w procesie pocenia się, oczyszcza pory z zanieczyszczeń, pozostawiając skórę gładką, świeżą i promienną.

Odwodnienie niszczy również włosy. Zdrowe i pożywne składniki w ogóle nie dostają się do mieszków włosowych. Picie odpowiedniej ilości wody pomoże Twoim włosom odzyskać blask i jędrność dzięki jej dobroczynnym właściwościom.

Wspomaga utratę wagi

Picie dużej ilości wody może pomóc schudnąć. Jest na to kilka wyjaśnień.

 1. Szklanka wody do posiłku zapewni Ci satysfakcję w mniejszych porcjach.
 2. Woda poprawia metabolizm, uruchamia procesy metaboliczne.
 3. Uczucie pragnienia często można pomylić z uczuciem głodu: szklanka czystej wody pomoże oswoić to drugie.

Im więcej płynu używa dana osoba, tym więcej toksyn i toksyn jest wydalanych przez organizm. Wynika to z faktu, że szkodliwe substancje opuszczają go wraz z potem i moczem.

Łagodzi stres i zwalcza zmęczenie

Szkodą wynikającą z odwodnienia jest uczucie zmęczenia, senności i osłabienie mięśni. Często mogą nawet wystąpić zawroty głowy. Dzieje się tak, ponieważ brak wody powoduje spadek aktywności enzymatycznej, komórki nie są odżywiane i umierają z czasem, w wyniku czego spada wydajność człowieka.

Poprawia krążenie krwi

Woda korzystnie wpływa na krążenie krwi. Utrzymując równowagę wodną, ​​utrzymuje się normalne krążenie krwi i płynność. Picie dużej ilości wody znacznie zmniejsza ryzyko zakrzepicy, sprzyja prawidłowej pracy naczyń krwionośnych i serca oraz normalizuje ciśnienie krwi.

Korzyści płynące z wody dla mężczyzn i kobiet

Jedną z głównych przyczyn starzenia się jest utrata wilgoci. Aby przedłużyć młodość, zachować gładkość i miękkość skóry, kobiety muszą pić wysokiej jakości, dobrze oczyszczoną wodę. Odwodnienie jest niezwykle szkodliwe dla skóry i jest jednym z kluczowych czynników powodujących przedwczesne starzenie.

Wykorzystanie wody dla organizmu kobiet polega na przyspieszeniu metabolizmu, co jest jej użyteczną właściwością do utraty wagi.

Dla mężczyzn korzyści płynące z picia wody przejawiają się w jej zdolności do zapobiegania rozwojowi chorób męskich, takich jak kamica moczowa i rak pęcherza. Mężczyźni, którzy piją więcej niż 2 litry wody dziennie, są mniej podatni na te poważne dolegliwości.

Co dzieje się z ciałem po odwodnieniu

Istnieje kilka etapów odwodnienia, z których każdy ma swoje własne objawy i konsekwencje.

Strata wody – 3%. Nie ma poważnej krzywdy ani zagrożenia życia.

Straty – 6%. Niewielkie zagrożenie życia.

Strata wody – 9%. Poważne zagrożenie życia.

Śmierć jest możliwa.

· Utrata lub spadek apetytu;

· Zmniejszenie ilości moczu;

Osłabienie i zmęczenie, zmęczenie, senność;

Duszność w spoczynku;

· Podwyższona temperatura ciała;

· Ostry spadek ilości oddawanego moczu przy powstrzymaniu się od oddawania moczu przez 12 lub więcej godzin.

• utrata przytomności, omamy i urojenia;

· nudności i wymioty;

· Krytyczne wysuszenie skóry (po ściśnięciu skóra marszczy się i na długi czas wraca do swojego pierwotnego stanu).

· Zakłócenie pracy wszystkich narządów i systemów podtrzymywania życia;

Ile wody osoba powinna pić dziennie

Wiele źródeł podaje korzyści płynące z 2 litrów wody dziennie. Według WHO osoba powinna wypijać 30 ml wody dziennie na 1 kg masy ciała. Zatem przy wadze 60 kg optymalną i użyteczną ilością będzie 7-8 szklanek.

Gwałtowny wzrost spożycia płynów może być szkodliwy i wywołać zaostrzenie chorób przewlekłych. Lepiej jest przyzwyczaić się do tego stopniowo, zaczynając od 1 – 1,5 litra wody dziennie.

Herbaty ziołowe i napoje gazowane nie mają właściwości czystej wody. Ze względu na działanie moczopędne tylko wzmagają odwodnienie. Kompoty, soki owocowe, mleko i kawa służą jako płynne potrawy.

Należy pamiętać, że przy przewlekłym odwodnieniu uczucie pragnienia przytępia. Ciało cierpi na brak wody, ale osoba nie zauważa potrzeby picia.

Czy dobrze jest pić wodę na pusty żołądek

Jeśli pijesz wodę rano na pusty żołądek, korzyści dla wszystkich narządów będą po prostu nieocenione. Wchodząc do żołądka jeszcze nie wypełnionego pożywieniem, woda uruchamia metabolizm i działa ogólnie wzmacniająco.

Zalety wypicia szklanki wody rano na czczo:

 • przywrócenie równowagi wodnej;
 • normalizacja metabolizmu;
 • przygotowanie przewodu pokarmowego do pracy;
 • usuwanie toksyn i toksyn;
 • normalizacja apetytu.

Czy w nocy można pić wodę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każda osoba ma indywidualne cechy. Wypicie szklanki wody przed snem może być zarówno korzystne, jak i szkodliwe.

Zalety szklanki wody w nocy

Woda pomaga utrzymać nawodnienie nawet podczas snu. Człowiek nie odczuwa pragnienia w nocy, jednak podczas oddychania część płynu wyparowuje. Aby zmniejszyć szkody spowodowane odwodnieniem, zaleca się wypicie 100 – 150 ml wody 30 minut przed snem.

Szkoda picia przed snem

 • słaby sen;
 • duże obciążenie nerek;
 • obrzęk w okolicy oczu;
 • częste oddawanie moczu.

Takie problemy mogą być spowodowane chorobami serca, nerek i układu moczowo-płciowego. Dla zdrowej osoby picie wody przed snem może zaszkodzić tylko w dużych ilościach, dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie umiaru i nie przekraczanie zalecanej dziennej objętości.

Jaką wodę lepiej pić

Jest mało prawdopodobne, aby woda z kranu była korzystna. Uważa się, że nie nadaje się do picia i może powodować znaczne szkody, ponieważ zawiera chlor, metale ciężkie, bakterie i wirusy, które mogą pozostać w wodzie, w tym po ugotowaniu. Jaki rodzaj wody lepiej pić, zostanie omówiony dalej.

Korzyści i szkody wody destylowanej

Z jednej strony woda destylowana jest najczystsza, ponieważ nie zawiera różnych zanieczyszczeń i innych wtrąceń.

Z drugiej strony destylator zabija wszystkie mikroorganizmy za pomocą wysokich temperatur. Woda po takim oczyszczeniu nie ma użytecznych właściwości.

Woda destylowana nie jest ani korzystna, ani szkodliwa. Pełni tylko główną funkcję dostarczania i wydalania substancji.

Korzyści i szkody przefiltrowanej wody

Wykorzystanie wody z filtra polega na jej oczyszczaniu ze szkodliwych zanieczyszczeń podczas filtracji.

Filtry domowe doskonale radzą sobie z usuwaniem chloru z wody wodociągowej. Jednak są one nieskuteczne, jeśli woda źródłowa ma wysoki poziom zanieczyszczenia bakteryjnego i przemysłowego.

Korzyści i szkody wody butelkowanej

Korzyści płynące z picia wody butelkowanej zależą bezpośrednio od jej jakości. Woda, zanim stanie się zdatna do picia, przechodzi dezynfekcję i kilka etapów oczyszczania. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na następujące właściwości:

 • źródło butelkowania;
 • zgodność wody ze standardami SanPin;
 • zawartość składników odżywczych i witamin.

Te właściwości są zwykle wskazywane przez producenta na etykiecie produktu.

Korzyści i szkody wody źródlanej

Woda źródlana przepływa przez warstwy piasku i żwiru, zanim pojawi się na powierzchni. Taka naturalna filtracja pozwala zachować wszystkie dobroczynne właściwości, naturalną strukturę i skład hydrochemiczny, dzięki czemu zalety wody źródlanej dla organizmu są oczywiste. Ale może też być szkodliwe.

Skład chemiczny wody z różnych źródeł jest różny, dlatego właściwości lecznicze będą bardzo zróżnicowane. Korzyści płynące z wody z jednego źródła mogą korzystnie wpływać na układ nerwowy. Woda z drugiego źródła będzie miała właściwości lecznicze w walce z nadciśnieniem. Jednak większość źródeł zawiera regularną wodę pitną.

Ważne jest, aby wiosna była czysta. W pobliżu nie powinno być wysypisk śmieci ani zakładów przemysłowych. W takich przypadkach woda może zawierać niezwykle niebezpieczne pierwiastki: ołów, nikiel, arsen, pestycydy, azotany, produkty ropopochodne i rtęć.

Woda źródlana może również spowodować poważne szkody, jeśli zawiera bakterie, w tym E. coli.

Jak oczyścić wodę w domu

Tylko czysta woda jest korzystna dla organizmu. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie go w domu jest zamrożenie. Ta woda nazywana jest wodą stopioną. Ta metoda pozwala zachować wszystkie dobroczynne właściwości wody, ale jednocześnie pozbyć się rozpuszczonych w niej soli i bakterii.

Potrzebujesz tylko plastikowych butelek i zamrażarki.

 1. Wodę należy butelkować, nie dolewając po brzegi 2-3 cm, ponieważ po zamarznięciu rozszerza się i może uszkodzić pojemnik.
 2. Umieść butelki w zamrażarce, regularnie sprawdzając stan wody.
 3. Gdy dwie trzecie cieczy zamarznie, osad należy wylać, ponieważ pozostają w nim wszystkie zanieczyszczenia mineralne.
 4. Pozostały lód należy rozmrozić, po czym stopiona woda będzie całkowicie gotowa do użycia.

Czy woda może zaszkodzić ciału?

Wysokiej jakości czysta woda może być szkodliwa tylko wtedy, gdy pijesz ją w bardzo dużych ilościach, znacznie przekraczając dzienną normę. To wywołuje rozwój choroby alkoholowej, gdy nerki nie mają czasu na przepuszczenie całego płynu i przenika do innych narządów, które w rezultacie puchną. Warto pamiętać, że zdrowe nerki mogą przepływać tylko przez 0,8 – 1 litra wody na godzinę.

Picie zbyt dużej ilości płynów może:

 • prowadzić do złego i niespokojnego snu;
 • powodować chorobę nerek;
 • najgorszym przypadkiem jest obrzęk komórek mózgowych, którego następstwem są drgawki, zatrzymanie oddechu, śpiączka i śmierć.

Korzyści i szkody związane z wodą zależą bezpośrednio od jej jakości. Jest niezbędnym pierwiastkiem dla człowieka, utrzymuje zdrowie i zapobiega ryzyku rozwoju wielu chorób. Ale aby nie wyrządzić sobie krzywdy, musisz pić wodę z umiarem, nie więcej niż 2 – 2,5 litra dziennie.

Anna Kowalczyk

Edytor serwisu

Rate author